Senior u dentysty

Wizyty u stomatologa powinny odbywać się dożywotnio. Nie istnieje górna granica wieku, po przekroczeniu której można przestać chodzić do dentysty. Senior również powinien odbywać przeglądy stomatologiczne, korzystać z zabiegów higienicznych i stomatologicznych oraz dbać o higienę jamy ustnej. 

 

Kiedy do dentysty? 

Przegląd stomatologiczny u dentysty powinien odbywać się co 6-12 miesięcy. Do stomatologa należy udać się również zawsze wtedy, gdy wystąpią problemy w obrębie jamy ustnej – ból zęba, ból dziąseł, próchnica, stany zapalne i choroby śluzówki. Jeśli tylko stan chorego na to pozwala, nie ma przeszkód by odbyć wizytę w gabinecie. Personel gabinetów stomatologicznych, zwłaszcza w prywatnych klinikach, jest przygotowany na wizyty osób starszych, niedołężnych czy pacjentów z różnego rodzaju trudnościami w poruszaniu się. Wyposażenie gabinetów również coraz częściej sprzyja wizytom osób niepełnosprawnych. Jeśli chory nie ma możliwości skorzystać z wizyty w gabinecie, stomatolog może odwiedzić go w domu. Coraz większa ilość gabinetów stomatologicznych proponuje wizyty domowe. Do niedawna wizyty takie obejmowały tylko podstawowe zabiegi, obecnie w domu pacjenta można skorzystać z pełnego wachlarza usług, który obejmuje profilaktykę, higienę i leczenie. 

Najczęstsze problemy stomatologiczne seniorów

Na zły stan uzębienia seniorów ma wpływ klika czynników. Po pierwsze sprzyja mu wiek i stopień „zużycia zębów”. Nie bez znaczenia jest dieta, przebyte choroby i przyjmowane leki, które mogą powodować problemy natury stomatologicznej. Kolejnym czynnikiem obciążającym jest suchość w ustach będąca wynikiem schorzeń i sposobów ich leczenia czy po prostu przyjmowaniem zbyt małej ilości płynów. Ogromny wpływ na stan uzębienia ma higiena jamy ustnej, która u seniorów często dobywa się w sposób nieprawidłowy. Seniorzy nie korzystają z odpowiednich narzędzi, często barierą jest dla nich brak sprawności fizycznej. 

Do najczęstszych problemów stomatologicznych u osób starszych należą: próchnica, próchnica korzeni zębowych, nadwrażliwość zębów, odsłonięcie szyjek zębowych, paradontoza oraz problemy związane z posiadaniem sztucznego uzębienia.

Higiena stomatologiczna seniora

Seniorzy są niesamodzielni jeśli chodzi o higienę jamy ustnej. Pomoc opiekunki w tym zakresie jest im bardzo potrzebna. Osoba, która opiekuje się seniorem powinna pomagać mu w szczotkowaniu zębów oraz dbać o to, aby posiadał odpowiednie narzędzia do pielęgnacji jamy ustnej. Zęby szczotkujemy 2 razy dziennie, przez 2-3 minuty zwracając uwagę na to, aby dokładnie wyczyścić wszystkie powierzchnie. Szczoteczkę wymieniamy co około 2-3 miesiące, nawet jeśli nie wygląda na zużytą. Pasta do zębów powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Senior, który nie posiada własnych zębów nie jest zwolniony z higieny jamy ustnej. 

Higiena protezy zębowej 

Higiena protezy zębowej jest nie mniej ważna niż higiena jamy ustnej. Na protezie zębowej, tak jak na zębach, tworzy się osad z resztek jedzenia. Jest on doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. W momencie kontaktu protezy z dziąsłami drobnoustroje te mają możliwość swobodnie przemieszczać się pomiędzy protezą a jamą ustną, a to z kolei może prowadzić do stanów zapalnych w jamie ustnej, chorób dziąseł,  a nawet chorób gardła. Zapobiegać tego typu problemom można dzięki prawidłowej higienie jamy protezy. Protezę należy czyścić przez 2-3 minuty po każdym posiłku, korzystając przy tym ze specjalnej szczoteczki do protez i używający specjalnie przeznaczonych do tego celu past i proszków. Protezę, na której osadził się kamień lub pojawiły się przebarwienia, można oddać do profesjonalnego czyszczenia. Niezwykle ważne jest również jej przechowywanie, nie należy trzymać protezy w szklance z wodą, gdyż bakterie i grzyby do namnażania potrzebują wilgoci. Protezę należy przechowywać w suchym pojemniku, można ją zwilżyć przed włożeniem do ust. 

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!