Przesilenie wiosenne a samopoczucie seniora

Przesilenie wiosenne zazwyczaj ma wpływ na każdego z nas, przełom zimy i wiosny zazwyczaj odczuwa, nie ważne czy mamy 20 czy 60 lat, czy jesteśmy mężczyzną czy też kobietą. Może być to trudny czas, mamy mniej energii, mniejszą motywacje do działania czy większe zapotrzebowanie na sen. Wydawałoby się , że wiosna budzi przyrodę, powinna obudzić i nas. Jednak nie zawsze to następuje. Seniorzy mogą dodatkowo być narażeni na przesilenie i zarazem osłabienie.

Co to jest przesilenie?
Przesilenie to nic innego jak szereg zmian pogodowych, które w pewny sposób mogą mieć wpływ na organizm człowieka, zarówno na samopoczucie jak i zdrowie. Okres ten zazwyczaj trwa od 2 do 4 tygodni, nie powinien trwać dłużej. W przeciągu tego okresu organizm może reagować bardziej niż zazwyczaj na zmiany ciśnienia atmosferycznego czy też po prostu na zmianę pogody.

Kto odczuwa nasilone przesilenie?
Tak jak wspominaliśmy, przesilenie może odczuwać każdy człowiek, jednak bardziej narażeni są seniorzy, ze względu zarówno na swój wiek jak i choroby, które mogą im w życiu towarzyszyć.

Objawy przesilenia 
Często zastanawiamy się czy to przesilenie, czy może coś poważniejszego, warto zagłębić się w to, z jakimi objawami może wiązać się przesilenie. Najbardziej powszechnymi wśród objawów przesilenia wiosennego są: bóle głowy, zmęczenie oraz senność jak również dekoncentracja. Objawy te następują w skutek zmian ciśnienia atmosferycznego. Mianowicie, skutek spadku ciśnienia atmosferycznego w organizmie człowieka dochodzi do spowolnienia krążenia krwi w skutek czego następuje rozrzedzenie płynów tkankowych tym samym częstotliwość oddechu się zwiększa. Prawdopodobnie zmiany wynikające  ciśnienia atmosferycznego odczuwać będą bardziej seniorzy z problemami sercowymi, typu chorobą wieńcową czy arytmią serca. Ponadto możemy odczuwać stres bardziej niż na co dzień, możemy łatwiej wpadać w złość czy ogólną zmianę nastroju, często również odczuwany jest ból mięśni czy stawów. Pamiętajmy, że przesilenie wiosenne jest etapem przejściowym, jeśli u naszego seniora trwa zbyt długo czy też intensywnie się nasila powinniśmy skontaktować się z lekarzem. U osób starszych takie zmiany znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie więc naszym zadaniem jest bacznie obserwować samopoczucie seniora i nie bagatelizować nadmiernych objawów.

Jak pomóc seniorowi w przesileniu wiosennym?
W momencie, kiedy to opiekunka przejmuje rolę dowódcy w opiece nad seniorem, to ona ma za zadanie pomóc mu przez ten okres przebrnąć. Okres ten, przełom zimy i wiosny zazwyczaj jest trudny dla każdego, marzymy o spokojnym spacerze, powiewie ciepłego wiatru, mamy dość zimna i wypatrujemy pierwszych kwiatów czy zielonych liści. I to właśnie w tym czasie musimy zadbać o komfortowe samopoczucie seniora, zarówno w kontekście fizycznym jak i psychicznym. Jeśli już pogoda jest dla nas przychylna warto zadbać o dotlenienie organizmu. Zabierzmy naszego seniora na spacer, w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. Wiadomo, że wiele zależy od kondycji podopiecznego, ale można wyjść na krótki lub dłuższy spacer, pomaszerować  z kijkami czy też spędzić czas na tarasie. Pamiętajmy o witaminach. Przełom zimy i wiosny jest trudny, organizm jest zmęczony, podczas zimy wymaga dodatkowych porcji suplementów, tym samym w okresie przesilenia łatwo złapać infekcje. Ważne, abyśmy suplementowali witaminę C oraz D, kwasy omega. Część z nich możemy suplementować, ale nie zapominajmy o prawidłowej diecie, bez nadmiaru sztucznych dodatków, lekkostrawnej, bogatej w witaminy i minerały, kwasy omega fajnie uzupełnimy jedząc ryby czy jaja, witamina C znajduje się w owocach i warzywach – tu super moc ma papryka. Witamina D, jak wszyscy wiemy jest witaminą słońca więc niech nasz senior wygrzewa się na nim jak najdłużej. Zadbajmy również o odpowiednią ilość dziennych płynów. I nie zapominajmy o dostosowaniu ubrania do pogody.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!