Zawód opiekunki seniora zdominowany jest przez Panie w średnim wieku. Często są to kobiety, które wychowały już swoje dzieci i zyskały przestrzeń do tego, aby zająć się rozwojem ścieżki zawodowej. Czy wiek w pracy opiekunki ma znaczenie? Czy praca w charakterze opiekunki seniora to praca, którą mogą wykonywać osoby młode, zaraz po ukończeniu edukacji, nie mające doświadczenia zawodowego? A może jest wręcz odwrotnie i w pracy tej sprawdzą się osoby, które same przeszły już emeryturę.
Młodość ma swoje prawa
Młodość ma swoje prawa – mówi znane powiedzenie. Można by tu dodać, że ma też swoje zalety. Masę zalet. Osoby młode są energiczne, pełne pasji, nie grozi im wypalenie zawodowe. Wychowały się w świecie, który jest globalną wioską. Dla nich różnice kulturowe właściwie nie istnieją, nie są obarczeni traumą wojny. Młodzi ludzie są otwarci, doskonale znają języki obce, a nawet jeśli nie uczyli się niemieckiego, z łatwością korzystają z narzędzi on-line, dzięki którym mogą nauczyć się jego podstaw w kilak tygodni. Nawet jeśli brakuje im wiedzy i doświadczenia, wiedzą jak w krótkim czasie pozyskać potrzebne informacje.
Internet siłą młodości
Osoby młode, które nie mają doświadczenia i nie wiedzą np. jak pomóc podopiecznemu w bezpieczny sposób zmienić pozycję, obejrzą na ten temat tutorial na youtube i w ciągu kilku minut są w stanie przekłuć teorię w praktyce. Gdy będą chcieli sprawdzić interakcje lekowe, będą wiedzieli gdzie szukać, gdyż bez trudu wyszukują informacja w sieci. Internet jest też dla nich sposobem na komunikację, za jego pomocą są w stanie połączyć się niemal z każdym człowiekiem na świecie i poprosić go o wsparcie. Wiele barier, które mają osoby starsze, dla młodych po prostu nie istnieje. Dlatego też w roli opiekunki osób starszych będą sprawdzać się świetnie. Do domu seniora mogą wnieść młodzieńczą radość życia, która z pewnością będzie miała działanie terapeutyczne. Sama obecność młodego człowieka może poprawiać samopoczucie seniora.
Czy seniorka sama może być opiekunką?
W Polsce za seniorki uznaje się kobiety powyżej 60tego roku życia. mimo formalnej przynależności do grupy senioralnej, kobiety 60+ nadal pozostają zdrowe, energiczne i otwarte na możliwość zarobkowania. Często są to Panie, które zakończyły pracę etatową i angażują się w pomoc dzieciom/opiekę nad wnukami. Ponieważ jest to zazwyczaj pomoc nieodpłatna, a jednocześnie emerytura ma wartość mniejszą niż otrzymywana jeszcze niedawno pensja, Panie te rozglądają się za płatnym zajęciem. Wyjazd na sztelę sprawdza się tu idealnie, gdyż daje spory zastrzyk gotówki i pozwala na elastyczność – opiekunka może pracować tak dużo jak chce, począwszy od kilku tygodni w roku, skończywszy na cyklicznych wyjazdach.
Nie ma przeszkód, aby opiekunkami seniorów zostawały Panie 60+. Najważniejsza jest chęć do pracy i stan zdrowia, który na taką pracę pozwala.
Jakie zalety ma dojrzałość?
Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny mają za sobą dziesięciolecia doświadczeń zawodowych i życiowych. Nawet jeśli zawodowo nie były związane z opiekę, prawdopodobnie sprawowały opiekę na rodzicami czy teściami. Niemal każda osoba, która ukończyła 60 lat ma jakieś doświadczenia związane z chorobą kogoś bliskiego, wie jak wygląda pielęgnacja seniora, jest w stanie wyobrazić sobie czego może spodziewać się na zleceniu. Z wiekiem nabieramy też zazwyczaj cech takich jak cierpliwość i wyrozumiałość, a cechy te są w pracy opiekunki niezwykle ważne.
Czy wiek ma znaczenie?
Czy wiek w pracy opiekunki seniora ma więc znaczenie? Zdecydowanie nie. Nie ma dobrego i złego wieku na zostanie opiekunką. Dużo bardziej liczą się kompetencje i doświadczenie, a przede wszystkim chęć do pracy i zaangażowanie. Wiek w pracy opiekunki nie ma znaczenia, można być świetną opiekunką, bez względu na to czy ma się 20, 40 czy 60 lat. Pamiętajmy, że wiek to tylko liczba. Jeśli chcesz spróbować pracy w tym charakterze, zgłoś się do GoWork, z pewnością znajdziemy ofertę pracy, która Cię zainteresuje.