Opiekunka, którą pokocha każdy

Opieka nad osobami starszymi często wiąże się z wyboistą drogą, musimy potrafić się wkraść w ich życie. Każdy z nich ma swoją przeszłość, nie zawsze łatwą, choroby czy nawyki, których nie chciałby zmieniać. Zatem co zrobić aby to wszystko poszło jak najłatwiej?

Przede wszystkim zorientować się co wchodzi w zakres obowiązków, co jest dla seniora ważne, czego oczekuje, w jakim jest stanie. 

Zakres obowiązków 

Na początku warto zaczerpnąć wiedzy, co opiekuna będzie musiała robić na co dzień, jakie będzie miała obowiązki. Zazwyczaj jest to: spędzanie czasu z seniorem, towarzyszenie mu w codziennym życiu, pranie, sprzątanie, gotowanie, wyjście na spacer. W razie potrzeby pomoc w pielęgnacji, pomoc w codziennych ćwiczeniach czy masażach. Jak również organizacja czasu wolnego. Jeśli wiesz, że bez problemu podołasz takim zadaniom warto rozejrzeć się na rynku pracy.

Cechy opiekunki idealnej

Tu wystarczy zastanowić się nad sobą, jeśli uważasz że jesteś empatyczna, szanujesz innych, potrafisz stawiać granice, lubisz spędzać czas z ludźmi, do tego umilać go innym jak również żartować, gotować i śmiać się do łez zapewne możesz brać udział w rekrutacji.

Zatem, na co zwrócić uwagę zaczynając prace? 

Organizacja 

Wszyscy wiemy, że w momencie rozpoczęcia pracy musimy zaplanować organizacje dnia i życie. Warto pamiętać o tym, aby nie wprowadzać swoich zasad od pierwszego dnia opieki nad seniorem. Na początku warto usiąść, porozmawiać o jego przyzwyczajeniach, o tym co lubi i przede wszystkim obserwować. Być trochę jak gość, który musi poznać otoczenie. Zwrócić uwagę na codzienne rytuały seniora, dla niego jest to ważne, a nam zapewni lepszą współpracy. Jeśli senior lubi wyjść na spacer po obiedzie, nie próbujmy na siłę zachęcić go do wyjścia po śniadaniu. Jeśli lubi pieczywo ze sklepu X, kupujmy właśnie tam. Jeśli lubi brać prysznic przed kolacją a nie po, pozwólmy mu na to. 

Ponadto pamiętajmy aby zapewnić seniorowi zarówno ruch fizyczny i jak umilić spędzanie czasu wolnego. 

Zachęcajmy do spacerów, ćwiczeń, gier planszowych, spotkań ze znajomymi. Kupmy bilety do teatru czy kina. Zerknijmy czy w okolicy nie ma wydarzeń, z których mógłby skorzystać senior. Bowiem zarówno rozwój fizyczny jak i intelektualny jest bardzo ważny. 

Możemy również zaproponować wspólne gotowanie czy pieczenie ciasta. Niedość, że może to być fajnie spędzony czas, Senior poczuje się potrzeby to takie wspólne chwilę mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na relacje senior- opiekunka. 

Rozmowa 

Nie zapominajmy również o rozmownie. Zarówno w kwestii planowania dnia czy tygodnia, jak również rozmawiajmy o naszych i jego oczekiwaniach, a współpraca będzie układała się zdecydowanie łatwiej. Pamiętajmy również o tym co jest zapisane w umowie, tak, aby zasady opieki były jasne. 

Starajmy się również pamiętać o codziennej rozmowie, od tak, często w ferworze pracy zapominamy o tym, jak ważne jest zamienienie ze sobą kilku zdań, tak żebyśmy czuli się ważni.

Relacje 

Warto pamiętać również o tym, że opieka seniora wiąże się również ze współpracą z jego rodzina, bowiem zazwyczaj to ona potrzebuje pomocy opiekunki. Jeśli uda nam się wzbudzić zaufanie rodziny, współpraca również będzie łatwiejsza. Warto porozmawiać, udzielić informacji telefonicznej, zaproponować spotkanie z seniorem, jeśli nie ma potrzeby nie wchodzić w relacje senior- rodzina.

Pamiętaj o sobie 

W całej opiece nad seniorem pamiętajmy o jednym, ważne jest również to, aby zadbać o siebie. Bardzo często opiekunki wyjeżdżające za granice czują się samotnie, nie mają kontaktu z ludźmi, pracują z dala od rodziny. Ponadto praca ta wymaga zaangażowania fizycznego jak i psychicznego. Na co dzień spędzamy czas z jednym seniorem, może nie być nam łatwo. Dlatego warto czasem znaleźć czas dla siebie, zadbać o swoje potrzeby i granice. Dbajmy o swój komfort, wolną przestrzeń oraz o nasz wolny czas, który mamy zapisany w umowie. Opiekunka również musi być wypoczęta i zrelaksowana, wtedy współpraca będzie układała się łatwiej. 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!