Opieka nad osobą chorą na zaćmę

Wraz z upływem lat jakość widzenia pogarsza się. Jest to proces normalny i nieunikniony. Jednak trzeba uważać aby te zaburzenia w porę odróżnić od poważniejszych schorzeń. Zaliczyć do nich można zaćmę, inaczej zwaną kataraktą.

Zaćma to zmętniałe plamki lub obszary na soczewce oka. Mogą powstawać w jednym lub obu oczach. Z czasem te plamki powiększają się i powstaje ich więcej.  Przez soczewkę przenika mniejsza ilość światła, przez co widzenie staje się nieostre i zamglone.

Zaćma dotyka osoby między pięćdziesiątym a sześćdziesiątym rokiem życia. Jest schorzeniem dość uciążliwym i utrudniającym normalne funkcjonowanie.

Niepokojące sygnały sygnalizujące chorobę to: szybkie męczenie się wzroku, lekko zamazany obraz, zaburzenia widzenia, słabsze widzenie przedmiotów znajdujących się w jasnym świetle. Jeżeli te schorzenia wystąpią u osoby starszej, należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty. Zaćma może doprowadzić do całkowitej ślepoty, jednak jest uleczalna.

Objawy zaćmy:

Proces rozwoju choroby trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Najczęstszymi objawami zaćmy są:

  • nieostre, zamglone lub zaciemnione widzenie;
  • widzenie podwójne;
  • widzenie bledszych/ wyblakłych kolorów;
  • pogorszenie ostrości widzenia przedmiotów z bliska, i z daleka;
  • pojawianie się kolistej obwódki wokół źródeł światła;
  • wysoka wrażliwość na światło;
  • zaburzenia w ocenie odległości

Zaćmę usuwa się poprzez prosty zabieg operacyjny, który trwa 25 – 35 minut.

Jak opiekunka może pomóc podopiecznemu:

Najważniejsze jest, aby opiekunka dowiedziała się na jakim etapie jest choroba i jak senior sobie radzi w życiu codziennym. Swojemu podopiecznemu opiekunka powinna zapewnić przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Pousuwać z domu takie przedmioty, które mogłyby utrudnić poruszanie się po nim.

Opiekunka nie może pozostawić podopiecznego samemu sobie, powinna pomagać mu w codziennych czynnościach, dotrzymywać towarzystwa, utrzymywać porządki w jego domu.

Jeżeli opiekun niedowidzi, warto zadbać o dobre oświetlenie w pomieszczeniu. Natomiast jeśli seniorowi wzrok już nie pozwala na czytanie, warto by opiekunka zadbała o stałe rozmowy z nim.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!