Oktoberfest

Oktoberfest, to po polsku święto październikowe lub festyn październikowy. Zwany jest również „Die Wiesn”. Jest największym festynem ludowym na świecie, który co rok bije rekordy swojej popularności. Odbywa się co roku w Monachium. Oktoberfest obchodzony jest od 1810 roku. Do roku 1871 odbywał się w październiku, natomiast od roku 1872 początek imprezy został przesunięty na wrzesień. Ciągnie się przez trzy weekendy, przez co łącznie trwa 2 tygodnie.

Tradycja tego święta sięga roku 1810, gdy z okazji ślubu bawarskiego księcia Ludwika z  księżniczką Therese von Sachsen-Hildburghausen, zorganizowane zostały na łąkach przed murami miasta wyścigi konne. Ponieważ impreza cieszyła się dużą popularnością, dwór królewski zdecydował o jej powtórzeniu za rok o tej samej porze. Ale dopiero od 1880 roku władze miasta zezwoliły na sprzedaż piwa podczas festynu.

W początkowych latach festyn odbywał się na terenach poza murami miasta. W dniu rozpoczęcia imprezy gospodarze i wystawcy udawali się w uroczystym pochodzie na tereny Oktoberfestu. W dniu dzisiejszym pochód ten prowadzi „Münchner Kindl” (herbowa figura Monachium w postaci dziewczyny w czarnym habicie franciszkańskim z kuflem w dłoni) wraz z burmistrzem Monachium. W pochodzie nadal uczestniczą gospodarze, a wraz z nimi uroczyście przystrojone wozy pełne beczek piwa i kapele muzyczne.

Po wjeździe pochodu, o godzinie 12:00 burmistrz Monachium uroczyście odszpuntowuje pierwszą beczkę. Pierwszy kufel z piwem otrzymuje tradycyjnie premier Bawarii, wypowiadając słowa: „O’zapft is!“ (odszpuntowana!). Po tym wydarzeniu zaczynają się tańce a piwo zaczyna się lać strumieniami.

W trakcie trwania festynu spożywane jest około pięciu milionów litrów piwa, sprzedawanego w litrowych kuflach tzw. „Maßkrug”. Tradycyjne kufle piwne były wykonane z ceramiki, później jednak zostały zamienione na szklane.

Na terenach festynu ustawianych jest 14 hal piwnych, z których większe mają do 10 tysięcy miejsc siedzących. Hale dzielone są na dwie kategorie, hale browarów i namioty gospodarzy Oktoberfestu. Każdy gospodarz sprzedaje w swoim namiocie piwo tylko jednego browaru.

Do dyspozycji gości pozostaje również ogromny jarmark ludowy z licznymi straganami, na których nabyć można pamiątki: kufle do piwa, serca z piernika, nie może również zabraknąć kiosków z kanapkami, piwem, kiełbaskami oraz słonym chlebem sprzedawanym w ogromnych ilościach. Całości dopełnia wielkie kolorowe Wesołe Miasteczko z wyborem karuzel i atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Jedną z rzeczy która się wyróżnia są stroje np. kelnerów, muzyków oraz pozostałego personelu. Są to ludowe, tradycyjne stroje bawarskie tzw. “ubiór świąteczny”, który był użytkowany w dniach odgórnie ustalonych świąt, z okazji ślubów, pogrzebów lub też rocznic.

Strój męski składa się z różnych części: skórzane spodnie sięgające albo nad kolana albo do kolan; szelki, które mają dużą wartość sentymentalną, mogą przechodzić z ojca na syna; skarpety: o różnej długości w zależności od rodzaju spodni; koszula: biała lub w kratkę; kapelusz: reprezentuje prawdziwy i właściwy dowód tożsamości, który może powiedzieć wiele na temat swojego właściciela. Do tego dochodzą różnego rodzaju ozdoby jak: piórka, dzioby, ogony.

Strój damski nosi nazwę „Dirndl”, składa się ze spódnicy, na którą zakładany jest fartuch z białą koronką (jeśli węzeł fartucha jest wiązany po lewej stronie – dziewczyna jest wolna). Koszula: z długimi lub krótkimi rękawami i zawsze bardzo wydekoltowana, w zależności od sytuacji i wieku kobiety. Na koszulę można założyć kamizelkę, kardigan lub bluzkę. Podobnie jak w stroju męskim, całości dopełnia kapelusz przyozdobiony małymi wisiorkami bądź innymi trofeami.

W tym roku Oktoberfest trwa od 19 września do 4 października.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!