Legalne zatrudnienie w Niemczech – blog – opiekunka.gowork.pl

Porady dla opiekunki – Legalna praca

Agencje niemieckie zrzeszone w BHSB i polskie skupione w Stowarzyszeniu Agencji Zatrudnienia (SAO) nawiązały oficjalną współpracę. Obydwie organizacje mają wspólny cel: zwalczanie nielegalnego zatrudnienia i szarej strefy na rynku usług opiekuńczych, ochronę polskich opiekunek pracujących na niemieckim rynku i edukację społeczną, która ma doprowadzić nareszcie do podniesienia prestiżu zawodu. Na efekty współpracy jeszcze za wcześnie, ale już, obserwujemy wyraźnie coraz więcej agencji opieki w Niemczech jest zainteresowanych przystąpieniem do zrzeszenia. Podobnie dzieje się w Polsce, gdzie agencje opieki i agencje zatrudnienia rozpoznają, że mówienie jednym głosem nie przeszkadza zdrowej konkurencji a wręcz przeciwnie. Wspólnie ostrzegają też przed „czarnymi owcami”, które szkodzą branży, nie mówiąc o kobietach wyjeżdżających do pracy. 30 października ukazał się wydany przez Polskie Forum HR poradnik „Bezpieczna praca za granicą”, nie pierwszy poradnik tego typu w Polsce, ale ciągle potrzebny. 

– Polki są coraz bardziej świadome, ciągle jednak wiele wybiera pracę na czarno, czyli opcję szybkiego pieniądza, nie myśląc o tym, że pozbawia się w ten sposób prawa do emerytury i innych świadczeń socjalnych. Możemy przyjąć, że za 10-20 lat będziemy mieli w Polsce setki tysięcy starszych osób bez świadczeń emerytalnych. Także niemieckie rodziny muszą sobie uświadomić, że nielegalne zatrudnianie Polek graniczy z handlem ludźmi, bo pozbawia je podstawowych świadczeń. Również tego typu edukacja jest celem zawartego porozumienia.

Do tej pory większość kobiet opiekująca się seniorami w Niemczech pracowała tam na czarno, ale dziś nad Odrą topnieje szara strefa opiekunek osób starszych. Widmo kontroli i kar sięgających aż 5 tys. euro, sprawiło, że rodziny niemieckich seniorów zaczęły szukać nowych, legalnych rozwiązań, żeby zatrzymać opiekunki z Polski. Nic więc dziwnego, że na popularności zyskują pracownicy zatrudniani przez polskie agencje pracy tymczasowej. Firmy tego typu nie tylko wyszukują w Polsce wykwalifikowany personel, rekrutują, sprawdzają ich kwalifikacje i predyspozycje, ale co najważniejsze – legalnie zatrudniają. Wyręczając przy tym Niemców.

– Niemieckie rodziny i domy opieki niechętnie dają umowy o pracę. Wiąże się to dla nich z biurokracją, dodatkowym kosztem ubezpieczenia, składek zdrowotnych, emerytalnych. Wolą wynająć pracowników z agencji w Polsce, które w ich imieniu rekrutują i zatrudniają na umowę o pracę. Z jednej strony zapewnia to Polkom legalną pracę, z drugiej chroni niemieckie firmy przed kontrolami i mandatami. A tych przybywa. Obecnie w Federalnym Urzędzie Celnym czeka aż 80 tys. doniesień pracowników ws. pracy na czarno.

Dlatego warto znaleźć taką agencję, która w uczciwy sposób współpracuje ze swoimi pracownikami. Odprowadza za nich składki i wtedy nie musimy się martwić kontrolami i mandatami.

Wyjeżdżając na czarno może i zarobimy odrobinę więcej ale czy jest to warte stresu i wstydu jakiego możemy doświadczyć gdy zostaniemy przyłapani na gorącym uczynku?

Każdy niech odpowie sobie sam na to pytanie.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!