Krztusiec – zapomniana choroba groźna dla seniora

Krztusiec to choroba, która do niedawna była niemal zupełnie zapomniana. Od kilku lat jednak obserwujemy wzrost zachorowań na krztusiec w wielu krajach Europy. W dodatku zmienia się epidemiologia krztuśca, oznacza to, że występuję on w innych grupach wiekowych niż dotychczas,  coraz częściej atakuje osoby starsze.

Krztusiec – co to za choroba?

Krztusiec, nazywany też kokluszem, to choroba, której praktycznie nie znamy, gdyż została niemal całkowicie wyeliminowana dzięki szczepieniom. Od kilku lat lekarze biją na alarm – krztusiec wraca. Choroba, objawiająca się przede wszystkim trwającym długo bardzo uporczywym kaszlem, dla seniorów jest bardzo niebezpieczna może zakończyć się nawet śmiercią. Za jej rozwój odpowiedzialne są bakterie, którymi łatwo się zarazić, bo przenoszą się drogą kropelkową. Krztusiec często bywa niezdiagnozowany, a leczenie nie zostaje podjęte w odpowiednim czasie, bo lekarze nie spodziewają się tej choroby w populacji zaczepionych pacjentów.

Krztusiec – studniowy kaszel

Krztusiec objawia się przede wszystkim kaszlem. Nie jest to jednak zwykły kaszel, to bardzo męczący, napadowy kaszel który może kończyć się bezdechem lub wymiotami. Chory niemal dusi się z kaszlu, nie może złapać oddechu. Takie napady kaszlu pojawiają się w dzień i w nocy, są tak silne, że pacjent czuje się po nich wyczerpany. Pacjenci chorujący na krztusiec nie mają gorączki i mogą nie mieć praktycznie żadnych innych objawów. Nawet badanie w gabinecie lekarskim może niczego nie wykazać. Pacjenci cierpiący na koklusz usłyszą od lekarza, że "osłuchowo czysto", zdjęcie rentegonowskie nie wykaże zmian. Lekarz może nawet zalecić antybiotyk, ale chorujący będzie miał wrażenie, że nic się nie zmieniło, bo kaszel nie minie. Pomimo tego, że antybiotyk poradzi sobie z bakterią, o objawy nie ustaną szybko. Krztusiec nazywa się też czasem studniowym kaszlem i faktycznie kaszel przy krztuścu może trwać tygodniami, a nawet miesiącami.

Krztusiec u seniora

Krztusiec może prowadzić do wielu ciężkich powikłań, zwłaszcza u osób, które przewlekle chorują.   Choroba bardzo osłabia organizm, wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego i innych układów. Kaszel może powodować wybroczyny, bo kruche naczynia krwionośne będą pękać. Chorujący na krztusiec często mają popękana naczynka w gałkach ocznych. Kaszel u osób starszych często prowadzi do nietrzymania stolca i moczu, a wśród poważniejszych powikłań wyróżnia się też np. wypadnięcie odbytnicy. 

Czy krztuścowi można zapobiec?

Jedyną znaną metodą zapobiegania krztuścowi są szczepienia ochronne. Bardzo ważne jest, aby dawki przypominające szczepionkę podawać osobom starszym, u których od ostatniego szczepienia minęło nawet kilkadziesiąt lat. Działanie szczepionek w czasie jest ograniczone, dlatego warto doszczepiać się co 10-15 lat. Szczepionki chronią przed zachorowaniem, a nawet jeśli zaszczepiona osoba zachoruje, prawdopodobnie przejdzie chorobę dużo łagodniej.  

Szybki kontakt!
+
Wyślij!