Kim jest opiekunka dla seniora?

Opiekunka czy opiekun dla seniora nie jest tylko osobą, która pomaga mu w codziennym życiu, dba o jego stan zdrowia i dobre samopoczucie. Nie jest tylko pracownikiem, łączy wiele funkcji, staje się niemalże członkiem rodziny. Kimś, bardzo, bardzo ważnym. 

Opiekunka – pani domu

O opiekunce można by myśleć jak o gosposi, ale lepiej myśleć o niej jak o Pani domu. Rola opiekunki nie ogranicza się bowiem do wykonywania poleceń, opiekunka po prostu prowadzi dom. To ona decyduje o tym, w jaki sposób będzie funkcjonowało gospodarstwo domowe, robi zakupy, często zarządza powierzonym jej budżetem. Bez niej dom seniora nie mógłby prawidłowo funkcjonować. 

Opiekunka – piastunka

Podstawową rolą opiekunki, której charakter oddaje sama nazwa zajmowanego stanowiska, jest opieka nad seniorem. Opieka ta obejmuje podstawowe czynności związane z karmieniem, ubieraniem, czy higieną. Zadaniem opiekunki jest podawania posiłków, pomoc w zakładaniu ubrań, wykonywanie wszelkich czynności higienicznych takich jak np. mycie ciała, pomoc w korzystaniu z toalety czy zmiana pieluch.

Opiekunka – pielęgniarka

Zadaniem opiekunki jest także wykonywanie części czynności, które w domach seniora wykonują pielęgniarki. Opiekunka podaje leki, gdy zachodzi taka potrzeba zmienia opatrunki lub smaruje odpowiednimi preparatami odleżyny. Może również pomagać w wykonywaniu prostych ćwiczeń fizycznych. Co jednak ważne, opiekunka nie jest pielęgniarką w dosłownym znaczeniu. Nie może np. podawać leków dożylnych (robić zastrzyków), nie jest też rehabilantem i nie można od niej wymagać, że poprowadzi rehabilitację podopiecznego, tym bardziej opiekunka nie jest lekarzem i nie może wykonywać żadnych procedur medycznych.  

Opiekunka – przyjaciółka

Opiekunka często staje się dla seniora niezwykle bliską i ważną osobą, powiernicą jego sekretów. To do niej jako pierwszej senior zwraca się o pomoc, ona najlepiej na jego potrzeby, zwyczaje i oczekiwania. Ona wie co jada na śniadanie i jak należy ułożyć poduszki, aby było mu wygodnie. To opiekunka przychodzi w nocy, gdy ból nie pozwala zasnąć. Jest świadkiem najtrudniejszych momentów. To opiekunka, dzięki stałej obserwacji seniora, jest w stanie dostrzec zmiany jakie zachodzą w jego wyglądzie i zachowaniu. Bardzo często to właśnie opiekunki są w stanie zauważyć, że stan seniora się pogarsza albo wyłapać pierwsze symptomy zbijającego się schyłku życia. 

Opiekunka często staje się najbliższą seniorowi osobą. Jest po prostu niezastąpiona.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!