Dieta dla osób chorych na Alzheimera

Choroba Alzhaimera jest najczęściej występującym rodzajem otępienia, który pojawia się u osób w podeszłym wieku. Niestety choroba Alzhaimera gwałtownie postępuje z wiekiem. Stopniowo pojawiają się problemy z pamięcią, orientacją, rozumieniem. Osoby chorujące na Alzheimera mają problemy przypomnieniem sobie faktów z przeszłości, nie mogą zapamiętać bieżących spraw czy obowiązków.

Dla osób chorych na Alzheimera bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej diety. Dostarczanie do organizmu odpowiednich witamin i składników zapobiega pogłębianiu się choroby. Dla pacjentów cierpiących na demencję czy choroby otępienne zalecana jest dieta śródziemnomorska, bogata w kwasy tłuszczowe omega – 3. Podawane posiłki powinny być bogate w ryby, orzechy i oliwę z oliwek.  

Warto również wykluczyć z diety podopiecznego pokarmy bogate w węglowodany. Rezygnując z węglowodanów zmniejszy się poziom cholesterolu we krwi, a zatem uniknie się wtedy choroby neurologicznej odpowiedzialnej za niszczenie pamięci. Chcąc zminimalizować zmiany zachodzące w mózgu, należy podawać podopiecznemu kwas foliowy. Znajduje się on m.in. w pełnoziarnistym pieczywie, warzywach i owocach cytrusowych. Zaleca się, aby osoba chora na Alzhaimera spożywała nawet 5–10 porcji owoców i warzyw dziennie.  

Musimy również pamiętać, że nie tylko ważne jest co je pacjent, ale w jaki sposób i jak często. Ludzie starsi chorujący na chorobę Alzheimera powinni spożywać 5 małych posiłków dziennie, pić min. 1,5 litra płynów dziennie (np. woda niegazowana, zielone i ziołowe herbaty, soki). Kiedy choroba postępuje pacjenci mogą zapominać o jedzeniu, dlatego też ważne jest aby spożywać posiłki razem z podopiecznym i przypominać mu o jedzeniu.

Powinniśmy również zadbać o miejsce spożywania posiłków. Jadalnia powinna być dobrze oświetlona, a kolor obrusa znacznie różnić się od kolorystyki zastawy stołowej. Napoje należy podawać w plastikowych kubkach ze słomką lub dzióbkiem do picia, aby zapobiec zachłyśnięciu lub oblaniu się chorego. Często również podopieczny ma trudność z gryzieniem oraz połykaniem. W takich przypadka konieczna jest zmiana konsystencji podawanych posiłków na płynną bądź papkowatą. Również dobrym sposobem jest dodanie sosów do jedzenia co ułatwi połykanie. Każdorazowo należy sprawdzić temperaturę podawanych potraw, aby zapobiec poparzeniu się chorego.

W przypadki kiedy pacjent ma słaby apetyt, warto do diety dodawać specjalistyczne preparat odżywcze, które wspomagają organizm. Preparaty te zawierają wszystkie składniki odżywcze oraz dostarczają kalorii. Wraz z postępem choroby mogą występować problemy w posługiwaniu się sztućcami, dlatego powinniśmy zaakceptować fakt, że chory przy spożywaniu posiłków posługuje się palcami, kruszy na stole i rozlewa napoje czy też zupę. Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w plastikowe czy gumowe podkładki, które nie pozwolą na przesuwanie się talerza czy miseczki.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!