Czy opiekunka powinna mieć czas wolny? Jeśli tak, to ile i kiedy? Kto w tym czasie powinien opiekować się seniorem? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym tekście.

Czy opiekunka powinna mieć czas wolny? Jeśli tak, to ile i kiedy? Kto w tym czasie powinien opiekować się seniorem? Jak ten czas wykorzystać? Czego podczas czasu wolnego robić nie wolno? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym tekście.

Czas wolny opiekunki – co to takiego?

Żeby określić czym jest czas wolny opiekunki, trzeba się najpierw zastanowić czym jest czas pracy. Opiekunka z całą pewnością pracuje wtedy, kiedy wykonuje czynności higieniczne przy podopiecznym, kiedy podaje mu leki, myje go karmi czy ubiera. Pracuje też wtedy, kiedy zajmuje się gospodarstwem domowym – sprząta, pierze, gotuje. Kwestie te są dość klarowne i nie pozostawiają pola do nieprawidłowej interpretacji. Trudniej odpowiedzieć na pytanie czy pracą jest czas, w którym opiekunka robi zakupy, w tym także zakupy dla siebie. Czy pracą jest czas, w którym opiekunka zabiera seniora na spacer, siadają na ławce w parku i każde z nich czyta swoją książkę? Czy czas, w którym opiekunka uczy się języka, to czas wolny, czy czas jej pracy? Czy czas czuwania i bycia w gotowości do tego, by w każdej chwili zająć się podopiecznym, to czas pracy, czy czas odpoczynku? Na te pytania nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi.

Czas wolny opiekunki – prawo a zwyczaj

Jeśli chodzi o interpretacje prawną, to wiele zależy od rodzaju umowy. Osób zatrudnionych na umowę zlecenie czy na działalność gospodarczą nie obowiązuję prawo pracy. Osoby zatrudnione na umowę o pracę, mogą natomiast odnosić się do zapisów zawartych w Kodeksie Pracy (polskie kodeks, jeśli mamy polską umowę i niemiecki, jeśli mamy niemiecką umowę o pracę).

Prawo to jedno, a zwyczaje panujące w domach podopiecznych, to drugie. Praca opiekunki to bardzo specyficzny rodzaj pracy. Trudno tu dokładnie określić  ile czasu poświęca się na wykonywanie obowiązków, a ile na odpoczynek. Dlatego też najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem.

Czas wolny opiekunki – czas, który może spędzić jak tylko ma ochotę

Najprościej będzie przyjąć, że czas wolny to takie momenty w ciągu dnia, kiedy opiekunka może zająć się tym, na co ma ochotę, w tym także opuścić dom podopiecznego. Może więc czytać książkę, może pić kawę, może pójść na drzemkę, ale może także wyjść do kawiarni, do fryzjera czy na spacer albo poświęcić ten czas na rozmowę z rodziną. Czasem wolnym jest więc czas, w którym senior ma zapewnioną inną formę opieki. Może to być lekarz, pielęgniarka, rehabilitant czy ktoś z rodziny.  Czasem wolnym opiekunki nie są takie momenty w ciągu dnia, gdy senior nie zgłasza żadnych potrzeb, ale opiekunka gotuje, robi zakupy czy po prostu jest w ciągłej gotowości. Czas wolny musi pozwalać nie tylko na to, aby nie być fizycznie przy podopiecznym, ale także na to, aby odpocząć psychicznie.

Zazwyczaj w umowach jest zapis o 2-3 godzinach czasu wolnego opiekunki na dobę. Warto jednak rozmawiać z rodziną, bo często udaje się wynegocjować dodatkowe kilka godzin, a czasem nawet cały dzień wolny (np. niedzielę).

Co robić w wolnym czasie?

W czasie wolnym zadaj o odpoczynek. Rób to, na co masz ochotę, co pozwala Ci się zrelaksować i zregenerować siły. Możesz czytać, spacerować, wyjść na zakupy. Możesz rozmawiać z rodziną lub umówić się na kawę z opiekunką, która mieszka w pobliżu. Możesz pójść do kina, do teatru czy do kościoła. Jeśli masz więcej niż 2-3 godziny czasu wolnego, możesz także zwiedzać, do czego bardzo zachęcamy. Niemcy są pełne pięknych zakątków, warto skorzystać z okazji i zobaczyć jak najwięcej z nich.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!