Choroby stawów u seniorów – po pierwsze, nie szkodzić

Choroby stawów są powszechne u osób w podeszłym wieku. Ich głównymi objawami są ograniczona ruchomość stawów i ból. Ból w chorobach stawów potrafi być na tyle silny, że wyklucza wykonywanie codziennych czynności i nie pozwala spać. Jeśli zajmujesz się podopiecznym z chorobą stawów musisz zadbać przede wszystkim o jego uśmierzanie.

Przyczyny bólu stawów
Bóle stawów mogą mieć różne źródło. Do najczęstszych przyczyn bóli stawów należą urazy powodujące zwichnięcia, stany zapalane i zwyrodnieniowe stawów, uszkodzenie, zapalenie tkanek oskołostawowych, enzopatie. U seniorów najczęstszą przyczyną bólu stawów są choroby reumatoidalne, należą do nich choroby zapalne (np. reumatoidalne zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) i niezapalne stawów (np. zwyrodnienie stawów). Wszystkie te schorzenia określane są mianem reumatyzmu. Przyczyny reumatyzmu nie są do końca poznane. Wiadomo, że jest chorobą autoimmunologiczną, że dla jej występowania znaczenie ma genetyka, ale także czynniki zewnętrzne takie jak dieta, przebyte choroby zapalne, duża wilgoć w otoczeniu, częste przechładzanie organizmu czy dieta.

Po pierwsze nie szkodzić
W chorobach stawów bardzo ważne jest unikanie tego, co szkodzi i analogicznie korzystanie z tego, co sprzyja zdrowiu stawów. Jeśli opiekujesz się seniorem, który cierpi z powodu bólu stawów, zwróć uwagę na to, żeby wykonując codzienne czynności zachować należytą ostrożność. Każdy zbyt intensywny ruch, każde szarpnięcie podczas np. ubierania czy mycia, może bowiem powodować intensywny ból. Zadbaj o prawidłową temperaturę w mieszkaniu, senior nie powinien marznąć. Bardzo ważna jest też dieta.

Dieta w chorobach stawów
Stawy i mięśnie wspierają te składniki, które są ich budulcem. W diecie sprzyjającej stawów powinny się więc znaleźć kwasy omega 3, witaminy A, C, D i E. Dieta, która wspiera stawy powinna być bogata w warzywa takie jak marchew, pietruszka, buraczki, dynia, brokuł, seler, szpinak i warzywa strączkowe. Do diety warto włączyć tłuste ryby takie jak łosoś, tuńczyk, dorsz, makrela czy śledź. Jadłospis warto uzupełnić w oleje roślinne będące źródłem kwasów omega 3, takie jak olej lniany, olej rzepakowy i oliwa z oliwek.
Ograniczyć należy natomiast mocną kawę i herbatę, sól oraz żywność przetworzoną.

Najważniejsze – łagodzenie bólu
Bóle stawów łagodzą masaże, które pozwalają rozgrzać stawy oraz gorące kąpiele. Do uśmierzania bólu niezbędne są też leki o działaniu przeciwbólowo-przeciwzapalnym, zarówno te doustne, jak i te w postaci maści i kremów. Leki należy podawać wedle zaleceń lekarza i nigdy nie przekraczać zalecanych dawek.

Czy ruch pomaga chorym na reumatyzm?
Lekarze podkreślają, że dla samopoczucia osoby chorej na choroby stawów ogromne znaczenie ma styl życia, przede wszystkim dieta i ruch. Podopieczni, którymi zajmują się opiekunki są w bardzo różnym ogólnym stanie zdrowia, a większość z nich nie jest w stanie uprawiać sportu czy choćby udać się na dłuższy spacer. W takiej sytuacji to opiekunka powinna zadbać o to, aby stawy podopiecznego pozostały w możliwie dobrym stanie. Zamiast ruchu dobrze sprawdzi się rehabilitacja, zarówno ta wykonywana w asyście specjalisty, jak i proste ćwiczenia, które opiekunka może wykonywać z seniorem samodzielnie. Ważne jest, aby stawom zapewnić dawkę ruchu.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!