Choroby serca – rodzaje i przyczyny

Serce to jeden z najważniejszych organów w naszym organizmie. Jest mięśniem, a właściwie systemem dwóch mięśni tłoczących krew do całego układu. Składa się z czterech jam: dwóch komór (prawej i lewej) i dwóch przedsionków (prawego i lewego). Struktury te oddzielone są od siebie przegrodą i w rzeczywistości tworzą dwie niezależne pompy, tłoczące krew.

Wraz z upływem lat, oraz przez złe traktowanie, serce przestaje pracować na najwyższych obrotach i mogą pojawić się rozmaite dolegliwości. Objawy chorób serca mogą pojawić się nagle lub narastać powoli przez lata. Przyczyniają się do nich: zła dieta, wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi, używki alkohol, papierosy a także wiek.

Objawy chorób serca:

Do głównych objawów chorób serca, na które szczególnie należy zwrócić uwagę należy:

  • Ból w klatce piersiowej – często jest to tzw. dusznica bolesna
  • Kołatanie serca – silne i przyspieszone bicie serca;
  • Obrzęki – pojawiające się na nogach czy wokół kostek stóp;
  • Omdlenia oraz zmęczenie
  • Zasinienia skóry – mogą oznaczać chorobę tzw. sinicę.

Jeżeli zaobserwujemy u pacjenta jeden z tych objawów, należy się zgłosić niezwłocznie do lekarza kardiologa. Po 40 roku życia wskazana jest jedna wizyta kontrolna na rok a także warto raz na jakiś czas mierzyć sobie ciśnienie krwi a także poziom cholesterolu.

Rodzaje chorób serca:

  • Nadciśnienie tętnicze
  • Choroba wieńcowa (niedokrwienna)
  • Niewydolność serca
  • Zaburzenia rytmu serca

Jak należy dbać o swoje serce?

Aby zachować zdrowie na długie lata a także zdrowe serce, należy dbać o cały swój organizm. Po pierwsze zapewnić sobie regularny wysiłek fizyczny, ćwiczyć a także spacerować na świeżym powietrzu. Bardzo istotna jest również odpowiednia dieta bogata w owoce, warzywa, ryby, produkty zawierające tłuszcze nienasycone, witaminy: A, C, E, B6, pierwiastki takie jak selen, cynk, mangan, magnez, wapń, potas i krzem. Unikać spożywania słodyczy, białego pieczywa, tłustego mięsa, fast foodów. Utrzymywać prawidłową masę ciała, a także unikać wszelkich używek. Bardzo ważne jest również unikanie stresu.

Słowniczek:

Das Herz – serce

Herzleidend sein – chorować na serce

Herzrhythmusstörungen – zaburzenia rytmu serca

Der Herzinfarkt – zawał serca

Der Ader – żyła

Der Bluthochdruck – nadciśnienie

Die Herzschmerzen – ból serca

Szybki kontakt!
+
Wyślij!