Aktywnym seniorem być

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna ważna jest na każdym kroku, że dzięki niej możemy mieć lepsze samopoczucie, jednak z wiekiem często o niej zapominamy. Z kolei wraz z upływem lat, kiedy podrosną nam dzieci zauważamy, że mamy dla siebie więcej czasu. Następnie przechodzimy na emeryturę i wtedy zdarza się, że Senior narzeka na nadmiar wolnego czasu. Zatem, może warto wykorzystać go aktywnie? 

Zalecenia 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby seniorzy spędzali co najmniej 30 minut dziennie  na aktywności fizycznej. Aktywność ta powinny być w umiarkowanej intensywności i odbywać się  przez 5 dni w tygodniu. Jeśli Senior nie jest w stanie poświęcić 30 minut, WHO zaleca, aby było to co najmniej 20 minut  przez okres trzech dni w tygodniu. Warto podkreślić, że ta aktywność może być dzielona na kilka serii. Każda z nich powinna trwać co najmniej 10 minut.

Zatem warto zachęcić seniora nawet do najmniejszych ćwiczeń, a mogą one poprawić jego życie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Ćwiczenia te mogą usprawnić pracę mózgu. 

Aktywność fizyczna, czemu warto o nią zadbać? 

W momencie kiedy senior przechodzi na emeryturę jego życia się zmienia. Dotychczas był człowiekiem aktywnym na co dzień, wyjście do pracy, zdobienie zakupów, załatwienie spraw wymagało od niego ciągłego ruchu, jego organizm był w dobrej formie. W momencie kiedy tryb naszego życia się zmienia organizm zauważa, że jest mu co raz trudniej, trudniej wejść po schodach, trudniej iść szybciej gdy nam się spieszy, trudniej się zorganizować. Nasza kondycja zanika, słabną mięśnie, układ kostny również zaczyna pracować inaczej. Aktywność fizyczna jest ważna również pod względem chorób, na jakie narażone są osoby starsze, typu otyłość, cukrzyca, choroby niedokrwistości serca.

Jak zachęcić seniora do ćwiczeń? 

Kiedy senior stwierdza, że swoje już przeżył i przecież  w jego nie wypada już ćwiczyć możemy wyprowadzić do z błędu. Na każdym etapie naszego życia ruch to zdrowie.

Dla części seniorów zachęta do aktywności fizycznej będzie sam fakt, że dzięki niej nasz organizm jest mniej narażony na choroby, jednak część uzna, że nie ma takiej potrzeby aby ćwiczyć.

Zatem, jakimi argumentami możemy zachęcić do ćwiczeń?

Zacznijmy od tego, że każda aktywność fizyczna poprawia nasze codzienne samopoczucie. Po delikatnym wysiłku na buzi pojawia się uśmiech.

Kolejnym argumentem może być po prostu to, że dzięki codziennej aktywności Senior będzie dłużej samodzielny.

I kolejnym, że dzięki ćwiczeniom może poczuć się po prostu młodo. 

Możemy również dać przykład i pokazać seniorowi jakie ćwiczenia my wykonujemy na co dzień, zaproponować, że może wykonać je z nami. 

Jakie ćwiczenia wybrać?

Zatem, jeśli już nasz Senior wykaże inicjatywę zadajemy sobie pytanie, jakie ćwiczenia wybrać? Zakres ćwiczeń przede wszystkim należy dobrać do możliwości seniora. Wiadomo, że jeden będzie w stanie biegać a dla innego wejście po schodach będzie sporym wysiłkiem. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to jaki typ aktywności fizycznej go interesuje. 

Możemy zacząć od aktywności fizycznej w codziennym życiu, czyli od wchodzenia po schodach. Zaproponujmy, że zamiast wjeżdżać windą pokonamy dystans schodami.

Kolejnym pomysłem mogą być codzienne spacery. Senior sam zadecyduje jaki dystans jest w stanie pokonać.

Czynności ruchowe w domu. Możemy ustalić, że po każdej godzinie spędzonej w pozycji siedzącej wykonujemy drobną czynność ruchową, typu pójście do kuchni po szklankę wody, podlanie kwiatów czy też wyjście aby sprawdzić skrzynkę na listy. Lub po prostu jeśli musimy spędzić dłuższy czas w pozycji spoczynkowej wykonujemy ruchy nogami, dłońmi.

Możemy również wykonywać drobne ćwiczenia w domu. Mogą to być przysiady, unoszenie jednej nogi przed siebie lub w bok. Może to być zwyczajne stanie na jednej nodze, podnoszenie małych butelek z wodą, brzuszki, unoszenie bioder.

Jeśli sprzyja pogoda warto spędzać aktywnie czas na dworze, możemy wyjść na spacer, iść marszem, wykonywać powyższe ćwiczenia na świeżym powietrzu. Możemy też pójść na siłownię plenerową i tam spędzić czas.

A jeśli nasz Senior dobrze czuje się w wodzie warto puść na basen.

W każdym razie, na aktywność fizyczną nigdy nie jest za późno. 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!