Tradycje adwentowe w Niemczech

W najbliższą niedzielę rozpoczyna się adwent (Adventszeit). Jest to okres intensywnych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. W Niemczech, szczególnie w katolickiej Bawarii jest on bardzo barwnym czasem, bogatym w symbole i tradycje. Pod tym względem różni się nieco od tradycji polskich, gdzie adwent zdominowany jest już bożonarodzeniową atmosferą, a okres oczekiwania traci na znaczeniu.

Adwent trwa przez cztery tygodnie poprzedzające Boże Narodzenie i rozpoczyna nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim. Głównym symbolem tego czasu jest światło i ciemność. Zimowe ciemności są znakiem oczekiwania na światłość, jaką jest nowonarodzony Mesjasz. Każda z adwentowych tradycji ma pomagać w przeżywaniu tego oczekiwania.

Kalendarz adwentowy (Adventskalender) – jest to czterotygodniowy kalendarz, w którym pod każdym dniem ukryte są cukierki lub czekoladki. Taki kalendarz jest szczególnie popularną atrakcją dla dzieci w Niemczech. W ten sposób uczą się odmawiania sobie przyjemności, wyrzeczeń i zjadania tylko jednej słodkości na dzień. Pomaga im to w oczekiwaniu na Boże Narodzenie.

Wieniec adwentowy (Adventskranz) – w Polsce spotykany jedynie w kościołach, w Niemczech znajduje się niemal w każdym domu. Jest to wieniec z czterema świecami oznaczającymi cztery niedziele adwentu. Wieniec powinien być zielony, z żywych gałązek jedliny, a świece czerwone, ponieważ symbolizują krew Chrystusa przelaną na krzyżu. Zapalanie kolejnych świec adwentowych ma przypominać o nadchodzących świętach i nawiązuje również do znaku światła i ciemności.

Jarmarki świąteczne (Weinachtsmarkt) – organizowane są na rynkach i placach niemal wszystkich większych, niemieckich miast. Tradycja ta pojawia się również w Polsce, ale swoje korzenie ma właśnie w Niemczech. Jarmarki otwierane są na początku adwentu i trwają aż do Nowego Roku. Można na nich kupić choinki, różnorodne ozdoby świąteczne i wiele zimowych przysmaków.

Ciasteczka adwentowe (Adventsplätzchen) – pieczone są podczas adwentu, ręcznie malowane i dekorowane. Bardzo często stają się później upominkiem dla znajomych i rodziny. Nie są to pierniczki (Lebkuchen), jakie mamy w zwyczaju przygotowywać w Polsce. Ciasteczka adwentowe to ciastka kruche.

Mikołajki (Nikolausfeier) – obchodzone 6ego grudnia, są jednym z ważniejszych dni podczas całego adwentu. Szczególnie wyczekiwane przez najmłodszych, ale podobnie jak w Polsce, są okazją do wzajemnego obdarowywanua się upominkami przez wszystkich.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!