Pogoda nas rozpieszcza. Niemal w całej środkowej Europie wiosna jest cieplejsza niż zazwyczaj, temperatury są wakacyjne i dochodzą do dwudziestu kilku stopni Celsjusza. Mimo tego, że mamy dopiero maj, już musimy uważać, aby senior, którym się opiekujemy nie spotkał się z przykrymi skutkami przegrzania.
Senior w grupie ryzyka
Na przegrzanie najbardziej narażone są dzieci, starcy i osoby długotrwale przebywające na słońcu (np. pracownicy fizyczni wykonujący prace na świeżym powietrzu). Upały są szczególnie niebezpieczne również dla osób chorych i przyjmujących leki. Przegrzanie u seniora może być naprawdę niebezpieczne w skutkach. Konsekwencjami przegrzania mogą być odwodnienie, udar czy zasłabnięcie.
Odwodnienie
Bardzo często występującym skutkiem przegrzania jest odwodnienie. Pod wpływem wysokiej temperatury pocimy się i tracimy wodę. Odwodnienie objawia się silnym pragnieniem, bólem głowy i ogólnym złym samopoczuciem. W zaawansowanej postaci prowadzi do uczucia suchości w ustach, przyspieszenia akcji serca, a nawet zmian w stanie psychicznym. Długotrwałe odwodnienie jest bardzo niebezpieczne, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. U osób starszych, chorych, przyjmujących leki odwodnienie może prowadzić do zmiany stężenia substancji pochodzących z leków we krwi, co może być niebezpieczne dla zdrowia.
Odwodnieniu łatwo zapobiec przyjmując odpowiednią ilość płynów. Wodę, herbaty owocowe i ziołowe oraz lekkie kompoty należy pić często, małymi porcjami. Jeśli zauważysz u seniora objawy odwodnienia przede wszystkim zadbaj o to, aby uzupełnić ilość płynów w organizmie, jeśli stan podopiecznego się pogarsza, zawiadom lekarza.
Udar cieplny
Udar cieplny to stan organizmu w którym wskutek przegrzania temperatura ciała osiąga wysokość ponad 40 stopni Celsjusza. Pojawiają się skurcze/bóle mięśni, osoba, która dostała udaru źle się czuje. Jest osłabiona, może narzekać na nudności i bóle głowy. Poci się, a jej skóra staje się zimna i blada, by za jakiś czas stać się sucha i zaczerwieniona. Chory może wtedy majaczyć, narzekać na zawroty głowy, wykonywać nieskoordynowane ruchy, a nawet stracić przytomność. Stan taki może prowadzić do niewydolności wątroby, nerek i niewydolności oddechowej. Może być przyczyną udaru niedokrwiennego, a nawet śmierci.
Aby ustrzec się przed udarem dbaj o to, aby senior pił wystarczająco dużo i nie przebywał zbyt długo na słońcu. Jeśli zauważysz u podopiecznego objawy udaru, zabierz go w chłodne, zaciemnione miejsce i spróbuj obniżyć temperaturę ciała. Podaj napoje w temperaturze pokojowej, zrób kompresy z ręczników. Zawiadom również lekarza.
Poparzenie słoneczne
Kąpiele słoneczne są przyjemne, ale mogą prowadzić do poparzenia skóry. Poparzenie może objawiać się zaczerwieniem i bólem/pieczeniem skóry i pojawieniem się bąbli. Poparzeniom można zapobiegać stosując kremy do opalania z filtrem i odpowiednią odzież ochronną. Leczenie poparzeń polega na nakładaniu na zmienioną chorobowo skórę maści, kremów i balsamów na poparzenia.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Ze słońca wszyscy powinniśmy korzystać z umiarem. W przypadku osób starszych jest to szczególnie ważne, gdyż są one szczególnie narażone na skutki przegrzania. Zwróć szczególną uwagę na to aby:
– senior nie przebywał na słońcu zbyt długu;
– wychodził na zewnątrz w odpowiednim stroju, miał osłoniętą głowę, zakryte części ciała, które łatwo mogą ulec poparzeniu (ramiona, dekolt);
– nie wychodził na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia (najlepiej unikać słońca w godzinach 12:00 – 15:00);
– przyjmował odpowiednią ilość płynów.
Sprawdź też czy leki twojego podopiecznego są odpowiednio przechowywane.
„