W ostatnim artykule poruszyliśmy temat czym jest starość oraz jakie są problemy ludzi w podeszłym wieku. W dzisiejszym artykule skupimy się na aspekcie jak proces starzenia ma wpływ na nasz organizm.
Istnieją dwie dziedziny nauki zajmujące się osobami starszymi a także procesem starzenia się. Są to: geriatria oraz gerontologia. Ta pierwsza zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem osób starszych oraz zapewnieniem im pomocy medycznej. Gerontologia natomiast zajmuje się procesem starzenia i wiedzą o starszych ludziach.
Jakie zmiany zachodzą w naszym organizmie?
- Skóra – największe zmiany są widoczne na skórze, zwłaszcza twarzy: pojawiają się zmarszczki. Dzieje się tak, dlatego, że u starszych osób spada metabolizm, coraz wolniej zastępowanie są starsze komórki nowymi, a wszelkie rany goją się wolniej. Na twarzy pojawiają się ciemniejsze przebarwienia tzw.plamy starcze;
- Włosy – w wyniku procesu starzenia zarówno kobiety jak i mężczyźni zaczynają tracić włosy na nogach i rękach; włosy także siwieją oraz robią się matowe;
- Kości i stawy – w wieku starczym w kościach spada poziom wapnia, przez co stają się bardziej kruche i są bardziej podatne na złamania. Stawy z biegiem czasu także ulegają zużyciu, powstają twarde chrząstki, zwapnienia.
- Mózg – wraz z wiekiem zmniejsza się wielkość i ciężar tkanki mózgowej. Obserwuje się zanik neuronów, co objawia się spadkiem koncentracji, kłopotami z pamięcią czy snem.
- Mięśnie – spadek masy i siły mięśni.
- Wzrok, słuch i smak – Z biegiem lat wzrok ulega pogorszeniu, widziane przedmioty ulegają rozmazaniu, tracą na ostrości, przestaje być widoczny mały druk.
- Płuca – wraz z postępującym procesem starzenia się zwiększa się pojemność powietrza zalegającego w płucach, co za tym idzie zmniejsza się zdolność oddychania i następuje mniejsze zaopatrzenie komórek w tlen.
- Układ krwionośny – serce musi intensywniej pracować, co wiąże się z większym zapotrzebowaniem organizmu na tlen.
- Układ hormonalny – hormony pełnią bardzo ważną rolę zwłaszcza u kobiet, wraz z wiekiem obserwujemy ich spadek, co wiążę się z końcem posiadania potomstwa.
- Układ pokarmowy i wydalniczy – w procesie starzenia znacznie zmniejsza się perystaltyka jelit, częściej dochodzi do zaparć. Dochodzi również do zaburzenia procesów trawienia, pogorszeniu ulega wchłanianie np. witaminy D i wapnia.
- Układ sercowo-naczyniowy – zmiany tu zachodzące dotyczą tętnic oraz naczyń włosowatych. Mą wystąpić takie choroby jak: miażdżyca, która z kolei prowadzi do innych miażdżyco pochodnych chorób, jak zawał serca, dusznica bolesna czy udar mózgu.
- Układ moczowy – jednym ze schorzeń, na które najczęściej mogą skarżyć się osoby w podeszłym wieku jest nietrzymanie moczu.
„