Opiekunkę boli czasem głowa – od nadmiaru myśli, spraw do załatwienia, od stresu. Czasem boli ją kręgosłup – od dźwigania podopiecznego i od przynoszenia zakupów. Opiekunkę czasem bolą stawy, czasem “łamie w kościach”, bo przecież często sama nie ma już 20 lat i zmaga się z własnymi chorobami i dolegliwościami. Ale to nie ciało boli najbardziej. Lista bolączek opiekunki najczęściej zaczyna i kończy się na duszy.
Ból 1. – tęsknota
Podczas rozmów z opiekunkami często słyszę, że w ich pracy niezwykle trudna jest tęsknota. Wyjazd na kilka tygodni, a czasem kilka zleceń pod rząd, wyklucza je z życia rodzinnego. Opiekunki tęsknią za mężami, dziećmi, wnukami, ale też po prostu za własnym domem, za psem czy kotem.
Jak złagodzić ten ból? Pomocne jest odliczanie dni do końca zlecenia, kontakt telefoniczny, videorozmowy, maile czy listy. Opiekunki mówią też, że cel uświęca środki – jadą do pracy na kilka tygodni, a kiedy wracają do domu mogą cały czas poświęcić bliskim i nadrobić zaległości.
Ból 2. – brak zrozumienia
Praca opiekunki jest dobrze płatna i nie trzeba mieć określonego wykształcenia, żeby ją wykonywać. Pozwala pracować kilka tygodni, a potem odpocząć. Poza zaletami ma jednak wady. Opiekunki podkreślają, że jedną z nich jest brak zrozumienia ze strony bliskich i znajomych. Osoby, które nie znają specyfiki tej pracy uważają, że wyjazd na zlecenie to swego rodzaju wakacje. Wydaje im się, że opiekunka na zleceniu ma czas na odpoczynek i własne przyjemności.
Jak złagodzić ten ból? Poprzez popularyzację zawodu. Opowiadaj znajomym prawdę o swojej pracy. Podkreślaj, że jest ważna i potrzebna, że bywa ciężka. Musisz przecież nie tylko zajmować się seniorem i jego domem, ale cały czas uczyć się nowych rzeczy: poznawać język, przyswajać informacje o chorobach i leczeniu.
Ból 3. – oczekiwania finansowe
Na forach internetowych dużo jest wpisów, które świadczą o tym, że opiekunki, które dobrze zarabiają, często są traktowane przez bliskich jak bankomat. Dzieci, rodzina, znajomi proszą je o pożyczki, albo wręcz oczekują, że opiekunka podzieli się swoimi dochodami.
Jak złagodzić ten ból? Musisz być asertywna i jasno stawiać granice. Pieniądze, które zarobiłaś, są tylko twoje. Jeśli chcesz je komuś podarować lub pożyczyć możesz to oczywiście zrobić, ale nie masz takiego obowiązku. Jeśli ktoś zarzuca Ci, że powinnaś “dzielić się, bo zrobiłaś dużo”, skontaktuj go z naszym koordynatorem, przecież on też może zarabiać.
Ból 4. – zmęczenie i brak czasu dla siebie
Opiekunki są z podopiecznymi 24 godziny na dobę i często pozostają w ciągłym stanie czuwania. Zwłaszcza nowe zlecenia bywają trudne, bo opiekunka i podopieczny muszą się “dotrzeć”, poznać i ustalić zasady funkcjonowania. Nie można wszystkiego z góry zaplanować, bo nie da się przewidzieć kiedy senior będzie potrzebował pomocy. Zdarza się też, że trzeba reagować na nagłe wypadki i pogorszenia samopoczucia.
Jak złagodzić ten ból? Planuj to, co da się zaplanować i dziel pracę tak, żeby mieć czas na odpoczynek. Nie wszystko da się przewidzieć, ale część czynności jest powtarzalna albo da się ją wykonać wtedy, kiedy masz więcej siły. Tak jest choćby z zakupami czy gotowaniem. I pamiętaj, że odpoczynek nie jest przywilejem. Odpoczynek jest obowiązkiem, bez niego nie będziesz miała siły na całą resztę.