Woda to podstawa to życia, chyba każdy z nas wie, że organizm człowieka w ok. 60% składa się z wody, to ona pomaga nam funkcjonować, dba o przemianę materii oraz służy jako transport dla witamin i minerałów oraz wspomaga pracę nerek. Również wspiera w zachowaniu odpowiedniej równowagi kwasów i elektrolitów. Ilość wody w organizmie zależy od wieku i płci. Ale na każdym etapie życia jest nam potrzebna, aby zapewnić odpowiedni transport tlenu w organizmie.
Dlatego tak ważne jest, aby dbać o jej odpowiedni poziom. Kiedy spożywamy jej za mało nasz organizm alarmuje. Warto zwrócić uwagę na to jak funkcjonuje organizm seniora.
Pierwsze oznaki odwodnienia
- Pierwszym sygnałem jakiś wysyła nam organizm w przypadku odwodnienia to uczucie pragnienia. Wówczas wtedy musimy je zaspokoić.
- Jeśli występuje uczucie suchości w ustach zapewne jest to sygnał ostrzegawczy, gdyż organizm zmniejsza produkcję śliny.
- Kolejnym może być barwa moczu. W momencie, kiedy mocz przestaje być jasno żółty a staje się ciemniejszy należy zwrócić uwagę na ilość spożywanych płynów. Ponieważ może to świadczyć o sytuacji, w której organizm otrzymuje za mało płynów do jego produkcji.
Na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim ważne jest, aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość płynów biorąc pod uwagę to, ile waży Senior. Kolejną istotną rzeczą są choroby, np. przy chorobach nerek podopieczny powinien spożywać tych płynów więcej. Objawy, jakie powinny nas zaniepokoić to: spierzchnięte usta, zmęczenie, osłabienie oraz zawroty głowy, a w zaawansowanym stadium mogą pojawić się omdlenia.
Jak nawadniać organizm?
Nawadnianie organizmu to nie tylko picie wody. Aby w tym procesie wspierać nasz organizm skupmy się na diecie.
Zalecenia mówią, że w ciągu doby dorosła osoba powinna spożyć ok. 30 ml płynów na każdy kilogram ciała. Problem może pojawiać się u osób nie lubiących wody, wówczas co zrobić aby zapewnić nawadnianie? Po prostu pić plus spisać jak wygląda plan żywieniowy człowieka. Możemy zaproponować wodę z dodatkiem soku (np. z cytryny, pomarańczy czy malin) lub po prostu inne napoje, najlepiej te niesłodzone.
Dodatkowo w ilość spożywanych płynów włączamy kawę, herbatę, sok, mleko z nawet zupę.
Jak współpracować z seniorem aby chciał się nawadniać?
Przede wszystkim, musimy uświadomić podopiecznego, jak ważną rolę dla organizmu odgrywa odpowiednie nawodnienie. Że przy odpowiednim nawodnieniu jego organizm będzie zdecydowanie lepiej funkcjonował.
Następnym krokiem jest zachęcenie do picia i przypominanie o nim. Możemy ustalić co najbardziej lubi pić, zaproponować, że przed posiłkiem wypijecie wspólnie szklankę wody lub po prostu stawiać szklankę wody w kilku miejscach w mieszkaniu, tak, aby rzucała się ona w oczy. Wówczas jest większa szansa, że z niej skorzysta. Doliczmy do dziennego bilansu kawę i herbatę, którą spożywa w ciągu dnia.
Odpowiednią dieta to również ważny krok, skupmy się na niej, sprawmy aby senior zjadał zupę, codziennie porcje warzyw i owoców, które również nawadniają organizm.
Jeśli widzimy, że organizm seniora nie do końca sobie radzi przez pewien okres możemy wspierać go elektrolitami.
Podsumując, pilnujmy ilości płynów spożywanych w ciągu dnia, zarówno seniora jak i swoich a organizm na pewno nam podziękuję.