Kiedy opiekunka tęskni…

Wyjeżdżając za granicę w celu zarobkowym zazwyczaj mamy dylemat, czy podołamy obowiązkom, czy damy radę się porozumiewać, czy przyswoimy język i zwyczaje jakie panują w kraju. Rzadko kiedy skupiamy się na sferze emocjonalnej, bo przecież chcemy dobrze, chcemy zarabiać, aby godnie żyć.

Praca w Niemczech jest przecież rzut beretem od Polski, daje nam nowe możliwości, wyższe zarobki, ale to nie tylko praca, to przede wszystkim rozłąka. Rozłąka z krajem, z najbliższymi, ze swoim otoczeniem. A następnie zamieszkanie w obcym domu, z obcymi ludźmi.

Co to w ogóle jest tęsknota?
Tęsknota to stan emocjonalny, uczucie braku kogoś lub czegoś, co jest dla nas bardzo ważne. Często wiąże się z kolejnym stanem emocjonalnym, smutkiem, żalem. Pojawia się, kiedy bardzo brakuje nam kogoś lub czegoś ważnego w naszym życiu.

Kilka sposób jak ulżyć sobie w tęsknocie.

Myśl pozytywnie.
Kiedy masz gorszy dzień, tęsknisz, zadajesz sobie pytanie, po co mi to było? Pamiętaj, za jakiś czas wrócisz do Polski, może na urlop, może na Święta a może po prostu już na stałe. Wiadomo, wyjechałaś do pracy, było to dla Ciebie ważne, chciałaś zarobić, nie wyjechałaś od tak dla przyjemności. Wyjechałaś z jakiegoś powodu, w jakimś celu, warto spisać swoje cele na kartce, wówczas może to pozytywnie wpłynąć na nasze emocje. Ponadto, spójrz też w drugą stronę, możesz lepiej poznać język, kulturę naszych sąsiadów. Masz szansę „za darmo „zwiedzić Niemcy. W całym „problemie „można znaleźć trochę pozytywów. 

Daj czas swoim emocjom.
Kiedy przychodzi gorszy etap pozwól sobie na te emocje, to ważne, aby przeżywać i te dobre i złe. Jeśli masz potrzebę, płacz, jeśli chwila w samotności działa kojąco, w miarę możliwości zapewnij ją sobie. Jeśli potrzebujesz się wygadać, porozmawiaj z kimś. Pozwól aby Twój organizm się rozładował. 

Utrzymuj kontakt. 
Podczas wyjazdu wiadomo, fizyczna rozłąka jest wpisana w ryzyko zawodowe, ale w dzisiejszej dobie możemy mieć z najbliższymi kontakt na co dzień. Warto skorzystać z komunikatorów, dzwonić, pisać do siebie. I przede wszystkim prowadzić wideokonferencje, które mogą sprawić, że poczujemy się jakby bliska nam osoba była obok. 

Zorganizuj sobie czas.
Mimo, że wyjechałaś do pracy, to wiadomo, masz też swój wolny czas, masz do tego prawo jak również zapisy w umowie. Wykorzystaj go dobrze, skup się na sobie, zwiedzaj, czytaj książki, chodź do kina, biegaj, baw się, po prostu żyj. 

Poznawaj ludzi, spędzaj z nimi czas.
Człowiek potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem i to, że pracujesz z seniorem, że masz z nim kontakt nie oznacza, że zapewnia Ci to potrzeby towarzyskie, dlatego warto zawiązywać nowe znajomości. Możesz poszukać w okolicy Polaków, możesz to zrobić w internecie, możesz pójść do polonijnych ośrodków, możesz zapytać swoją agencje czy w pobliżu mieszkają opiekunki Polki. A może uda Ci się nawiązać kontakt z ludźmi z Niemiec? W każdym razie, wyjdź do ludzi a tęsknota pewnie się zmniejszy. 

To nasze podpowiedzi, nie musisz z nich korzystać, ale może czasem warto? Ponadto to Ty wiesz, jaki sposób walki z tęsknota najlepiej zdaje u Ciebie egzamin, jedna osoba w takim momencie potrzebuje wyciszenia, druga aktywności. W każdym razie pamiętaj, jesteś ważna i zadbaj o swoje emocje, opieka nad Seniorem jest również ważna, ale nie zapominaj o sobie i swoich potrzebach.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!