Jeśli poprosimy kogoś, aby wymienił narządy znajdujące się w ciele człowieka, z pewnością wymieni serce, płuca czy wątrobę. Niewiele osób umieści na liście skórę. A skóra jest nie tylko bardzo ważnym, ale i największym organem w ciele człowieka. Pełni szereg funkcji, a zaburzenia w jej funkcjonowaniu są dokuczliwe w skutkach. Osobom starszym często dokucza suchość, swędzenie czy ból skóry. Przyczyny tych dolegliwości mogą mieć różne podłoże, należy do nich między innymi AZS czyli atopowe zapalenie skóry.
Podstawowy problem – przesuszenie
Główną przyczyną problemów skórnych osób starszych jest przesuszenie skóry, które dotyczy aż około 75% wszystkich ludzi po 65 roku życia. Skóra staje się sucha, cienka, delikatna. Wpływ na to mają czynniki biologiczne – zmienia się budowa skóra, stopniowo zmniejsza się ilość gruczołów łojowych, dochodzą zmiany hormonalne, których skutki odczuwane są przede wszystkim przez kobiety i to już od czasu wieku okołomenopauzalnego. Do tego dochodzą czynniki zewnętrzne takie jak zbyt mała ilość wypijanych płynów, brak odpowiedniego nawilżenia powietrza i jego zanieczyszczenia czy promieniowanie UV.
Atopowe zapalenie skóry u dorosłych
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to rodzaj reakcji alergicznej. Skóra reaguje świądem i przesuszeniem na czynniki środowiskowe („uczulenie” pokarmowe, na pyłki, środki higieny, czystości itp.) Na skórze pojawiają się zmiany w postaci najpierw suchych, swędzących „placków”, zmiany te z czasem robią się coraz bardziej zaczerwienione, mogą powstawać w nich rany. AZS może wystąpić zarówno u seniorów, którzy we wcześniejszym czasie cierpieli na AZS, ale również u tych, którzy nigdy nie chorowali. Choć choroba nie jest groźna, to bywa uciążliwa. Swędzenie i pieczenie utrudnia normalne funkcjonowanie, nie pozwala spać, powoduje ciągłe poirytowanie.
AZS – jak sobie radzić?
Osoby chorujące na AZS nie muszą być skazane na cierpienie, atopowe zapalenie skóry można leczyć za pomocą leków przepisanych przez lekarza. Atopowa skóra nie lubi suchości, potrzebuje nawilżenia i natłuszczenia. Osoby z tym problemem powinny stosować kosmetyki o właściwym składzie, posiadające odpowiednie właściwości. Nawilżenie z zewnątrz to jedno, niezwykle ważne jest również prawidłowe nawodnienie, które wymaga dostarczania organizmowi odpowiedniej dawki płynów. Osoby starsze często piją za mało, zadaniem opiekunki jest dopilnować, aby piły często iw małych porcjach.
Niezwykle ważna jest również dieta. Dzięki obserwacji może udać się ustalić jakie produkty nasilają objawy i zrezygnować z nich, często są to produkty silnie alergizujące.
Jeśli nie AZS, to co?
Objawy podobne do AZS (swędzenie, pieczenie, mrowienie, ból skóry) mogą dawać także inne schorzenia skórne. Uporczywe swędzenie może powodować także śwąd starczy, ale również wiele innych chorób, które nie są chorobami skóry. Swędzenie może widać się z erytrodemią, cukrzycą, chorobami nerek, wątroby, tarczycy, a także a nawet niektórymi nowotworami i zaburzeniami psychicznymi. Dlatego objawów nie należy bagatelizować, uporczywe swędzenie skóry wymaga konsultacji lekarskiej