Dlaczego warto wyjeżdżać z agencją (a nie indywidualnie lub na czarno) ?
Niemiecki rynek pracy opiekunek jest otwarty dla Polaków. Osoby, które chcą podjąć pracę w charakterze opiekuna, mogą wyjechać indywidulanie. Podpisują wtedy umowę bezpośrednio z rodziną seniora lub próbują ominąć prawo i pracują bez umowy, „na czarno”. Opiekunki często decydują się jednak na współpracę z agencją. Dobra agencja to nie tylko gwarancja zatrudnienia na podstawie umowy i wypłacenia wynagrodzenia, ale również poczucie bezpieczeństwa. Dziś
porównujemy dla Was różne metody zatrudnienia.
Praca na czarno
Z dyskusji na forach wynika, że praca na czarno ma dla opiekunek jedną podstawową zaletę – pozwala zarobić więcej. Na czarno chcą też pracować osoby, które z różnych przyczyn nie mogą podjąć legalnej pracy, np. przebywają na zwolnieniu lekarskim, pobierają rentę, stypendium lub inne świadczenie, które utraciłby w wyniku podjęcia pracy. Nielegalnie chcą pracować także Ci, którzy nie chcą wykazywać dochodu w obawie przed postępowaniem komorniczym, np. rodzice niepłacący alimentów.
Wyższe wynagrodzenie to jedyna, wątpliwa z resztą, zaleta pracy na czarno. Świadczenie pracy bez podpisania umowy jest złamaniem prawa zarówno polskiego, jak i niemieckiego. A w Niemczech praca na czarno jest poważnym przestępstwem, opiekunce, która podjęła się takiej pracy grozi wysoka grzywna (do 5.000 euro), zakaz pracy i wydalenie z kraju. Dodatkowym ryzykiem jest to, że rodzina może okazać się nieuczciwa i w ogóle nie wypłaci wynagrodzenia. Jeśli więc bierzesz pod uwagę pracę bez zatrudnienia, weź powyższe pod uwagę.
Wyjazd indywidualny
Niektórzy ludzie lubią być sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Dla takich osób wyjazd indywidualny to dobra opcja. Osoby z doświadczeniem, dobrze znające język, zorientowane w przepisach, znające niemieckie rynek pracy, operatywne i przedsiębiorcze na pewno poradzą sobie bez pośrednika. Należy jednak pamiętać, że chcąc pracować samodzielnie musisz sama nie tylko znaleźć rodzinę, z która podpiszesz umowę, ale także zorganizować transport i zająć się formalnościami. Znalezienie rodziny, która będzie spełniała oczekiwania opiekunki może wbrew pozorom zająć sporo czasu, a czas to pieniądz. Samozatrudnienie może wiązać się z pobraniem wyższego wynagrodzenia, ale zysk z takiej umowy wcale nie musi być wyższy. Wyjeżdżając z agencją nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, jeśli wyjeżdżasz indywidualnie, musisz liczyć się z kosztami dojazdu oraz wszelkimi kosztami związanymi z prowadzeniem działalności (ZUS, podatki i inne wydatki, np. prowadzenie księgowości), a w razie jakichkolwiek problemów możesz liczyć tylko na siebie.
Wyjazd z agencją
Wyjazd z agencją to bardzo bezpieczne rozwiązanie. Zatrudniając się w agencji, podpisujesz umowę w kraju, a umowa ta sporządzona jest po polsku. To agencja zajmuje się znalezieniem podopiecznego i zapewnia transport do miejsca pracy. Agencja odprowadza podatki, a w razie jakichkolwiek kłopotów na miejscu, możesz liczyć na wsparcie koordynatora. Agencje często świadczą także dodatkowe usługi, np. organizują kursy językowe. Wyjeżdżaj z agencją nie musisz martwić się tym, czy rodzina jest uczciwa i wypłaci wynagrodzenie, możesz interweniować jeśli warunki zastane na miejscu są inne niże opisane w ogłoszeniu. W razie wypadków losowych i konieczności powrotu do kraju (np. wypadek, choroba), zapewnienie zastępstwa leży po stronie agencji. Wyjazd z agencją to gwarancja bezpieczeństwa, w tym znalezienia zlecenia, transportu i otrzymania wynagrodzenia.
„