Rynek pracy ewoluuje. Zawody, które jeszcze kilka dekad temu były uważane za takie, które nigdy się nie zdezaktualizują, dziś odchodzą do lamusa. Jak planować karierę zawodową, aby za kilka czy kilkanaście lat mieć pewność, że ofert pracy nie zabraknie? Warto śledzić informacje z rynku pracy, a te jednoznacznie wskazują, że opiekunka osób starszych to zawód przyszłości.
Europa się starzeje
Społeczeństwo się starzeje. Na chwilę obecną nie widać możliwości, aby ten trend mógł się odwrócić. Eksperci szacują, że za około 30 lat co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej będzie miał więcej niż 65 lat. Z danych Eurostat wynika, że już teraz obywatele Unii Europejskiej żyją średnio ponad 77 lat. Długość życia jest największa w dobrze rozwiniętych społeczeństwach, w których system opieki zdrowotnej działa wydajnie. Obywatele Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji czy Włoch cieszą się życiem przez 80 lat. Szacuje się, że w 2050 roku prawie 40 proc. społeczeństwa Europy będzie miało więcej niż 65 lat. Ludzie w podeszłym wieku będą potrzebować pomocy. Można wnioskować, że większa liczba seniorów to więcej miejsc pracy, ale to nie wszystko, eksperci zajmujący się z rynkiem pracy przewidują, że zarobki w tym sektorze będą rosnąć.
Dlaczego opiekunka to zawód przyszłości?
Żyjemy coraz dłużej, a jakość życia jest coraz wyższa. Nie zmienia to jednak faktu, że starsi ludzie podupadają na zdrowiu lub po prostu z wiekiem stają niesprawni i potrzebują pomocy. Zawód opiekunki seniora jest więc bardzo potrzebny. Co ważne, jest to zawód, którego nie da się zautomatyzować. Można zastąpić maszyną człowieka pracującego na taśmach produkcyjnych, w sklepach mogą obsługiwać nas roboty, ale nie ma szans na to, aby opiekunkę zastąpiła sztuczna inteligencja. Tu potrzebna jest empatia i ludzka życzliwość, żaden robot nie ma takich cech.
Jak będzie się zmieniał rynek pracy?
Eksperci szacują, że osób starszych będzie coraz więcej, opiekunki będą coraz bardziej poszukiwane. Bardzo poszerzy się rynek pracy w Polsce, będzie pojawiało się coraz więcej ofert pracy w naszym kraju. Jednocześnie będzie przybywało również ofert z krajów zachodnich, bo starzeć się będzie cała Europa. W Polsce zatrudnienie znajdą zapewne nie tylko rodzime opiekunki, ale także Panie zza wschodniej granicy.
Kogo będą szukać agencje pracy?
Zainteresowanie pracą opiekunki będzie coraz większe, a co za tym idzie coraz więcej osób będzie zainteresowanych pracą w charakterze opiekuna. Bardzo wzrosną notowania opiekunek z doświadczeniem i wysokimi kwalifikacjami. W cenie będzie znajomość języków i wykształcenie medyczne lub pokrewne. Już teraz uczelnie medyczne szkolą studentów na kierunkach „medyczny opiekun osób starszych”. Podczas dwuletnich uczelnie skupiają się na przekazaniu wiedzy związanej z geriatrią.
Eksperci podkreślają, że to rynek zadecyduje czy zawód opiekuna osób starszych w dalszym ciągu będzie ulegał profesjonalizacji. Rodziny seniorów podejmą decyzję czy wolą zatrudnić profesjonalistę z dyplomem, który oczekiwał będzie wyższego wynagrodzenia, czy osobę przyuczoną do wykonywania tego zawodu, która będzie miała niższe oczekiwania finansowe.
„