Lekkostrawna dieta wigilijna dla Seniora

Czas świąt kojarzy się nam głównie z syto zastawiony stołem, przy którym zazwyczaj zasiadają rodzina i bliscy. Niestety wraz z wiekiem słabną nasze wewnętrzne narządu co w konsekwencji prowadzi często do problemów żołądkowych u naszych podopiecznych. Co zrobić, aby ten ważny czas minął bez przykrych dolegliwości? Warto rozważyć dietę lekkostrawną , która może być dostosowana do indywidualnych potrzeb seniorów, jeśli wymagają łagodniejszych potraw ze względu na stan zdrowia, trudności w trawieniu lub ograniczone możliwości spożycia pewnych składników.

Poniżej znajdziesz zamienniki tradycyjnych potraw wigilijnych, które mogą być łatwiejsze do strawienia i wcale nie takie trudne do przygotowania.

Zupa rybna
Zamiast gęstego barszczu, można ugotować lekki bulion rybny z delikatnymi kawałkami ryby. Można również rozważyć zupę krem z warzyw, np. ziemniaczaną czy krem z dyni.

Krokiety
Zamiast krokietów mięsnych, można przygotować krokiety ziemniaczane lub krokiety z warzywami, np. z marchewką i groszkiem.

Pierogi
Wybór niskotłuszczowego nadzienia, takiego jak puree ziemniaczane z dodatkiem delikatnych przypraw. Pierogi z nadzieniem z kaszy gryczanej i pieczarek.

Ryba pieczona
Drobne kawałki delikatnej ryby pieczonej z ziołami, cytryną i odrobiną oliwy z oliwek. Można również zastąpić rybę pieczoną warzywami, takimi jak cukinia, pomidory i papryka.

Sałatka jarzynowa
Lekka sałatka z gotowanych warzyw, takich jak ziemniaki, marchew, groszek i jajka, z dodatkiem jogurtu jako sosu. Dodanie do sałatki warzyw liściastych, takich jak szpinak czy sałata.

Śledzie w oleju
Śledzie w lekkim sosie na bazie jogurtu z dodatkiem cebuli i ziół. Inne warianty śledzi, takie jak śledzie w oleju lnianym z suszonymi owocami.

Kutia
Lżejsza wersja kutii, przygotowana na bazie kaszy manny z dodatkiem migdałów, rodzynek i odrobiną miodu. Pudding ryżowy z dodatkiem cynamonu i owoców.

Makowiec
Lekka wersja makowca, przygotowana z ciasta na bazie mąki ryżowej lub gryczanej z nadzieniem z maku i suszonych owoców.

Jak widzisz, możliwości jest wiele. Kwestia chęci i przygotowania zamienników, które poprawią samopoczucie nie jednego Seniora.
Pamiętaj również, że każda dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb zdrowotnych seniora.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!