Październik- miesiąc poświęcony osobom starszym

Jesienny miesiąc październik jest czasem, gdy w szczególny sposób myślimy o osobach starszych. To właśnie w październiku mają miejsce dwa święta seniorów.

Pierwsze z nich przypada 1 dnia miesiąca, jest to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Obchodzone jest ono na całym świecie od 1990 roku, kiedy to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Drugie z nich, 20 października, to Europejski Dzień Osób Starszych, bądź Europejski Dzień Seniora.

Obydwa święta mają nam przypominać szczególnie trudną sytuację osób w podeszłym wieku i zwracać uwagę na nierzadkie przypadki złego traktowania, zaniedbywania i wykorzystywania przez otoczenie. Celem świąt jest propagowanie idei wspierania osób starszych oraz intensywniejszego propagowania postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych: walki z dyskryminacją, zapobiegania niepełnosprawności, zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw.

Niezależnie od tego, czy zawodowo zajmujemy się Seniorami, czy też są to nasi bliscy, powinniśmy pamiętać o tym, by pomimo zmęczenia i natłoku obowiązków codziennych uczynić wszystko, aby jesień życia była dla nich pełna ciepła i opieki z naszej strony… Wszak, kiedyś będzie to również nasze święto 🙂

Szybki kontakt!
+
Wyślij!