Jak zachować dobry nastrój jesienią?

Jesień, choć bywa piękna, jest tą porą roku, która często powoduje spadek nastroju. Jesienna chandra jest charakterystyczna zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku. Dlatego jesienią szczególnie warto robić to, co pozwoli utrzymać dobry nastrój – u seniora i u opiekunki. 

Na smutek spacer

Krótsze dni, długie wieczory, mniej słońca – to pierwszy powód obniżenia nastroju. Mniejsza ekspozycja na słońce wiąże się z mniejszą ilością witaminy D3, co może prowadzić do odczuwania spadków energii i pogorszenia nastroju. Naturalne jest, że jesienią i zimą zwalniamy, przestawiamy się w tryb odpoczynku, mamy mniej okazji do aktywności fizycznej. I choć pogoda nie zawsze zachęca, to warto jednak zadbać o to, żeby z aktywności nie rezygnować. Idealny będzie choćby spacer. Spacerować można o każdej porze roku, bez względu na pogodę. Wystarczy odpowiednie ubranie i nastawienie. Nawet mała dawka ruchu i świeżego powietrza poprawia nastrój i pozwala zachować zdrowie. 

Śmiej się na zdrowie

Uśmiech, nawet ten wywoływany świadomie, to sygnał dla organizmu, że powinien odczuwać przyjemność. Śmiej się więc i uśmiechaj gdy tylko możesz. Opowiadaj, czytaj na głos żarty, niech słyszy je także senior, skorzystacie obydwoje. Oglądaj komedie, także te niemieckie – przy okazji podszlifujesz język, skecze kabaretowe, słuchaj piosenek, które pozytywnie Cię nastrajają. 

Ciesz się kolorami 

Zamiast narzekać na słotę, skup się na tym, co w jesienie piękne. Popatrz przez chwilę na kolorowe drzewa, posłuchaj deszczu bębniącego o szyby. Ciesz się różnorodnością, naturalnym rytmem przyrody. Otul się ciepłym swetrem i poczuj jak przyjemnie czuć miękki materiał. Takie małe przyjemności pomogą osłodzić jesienne szare dni. 

Przynieś do domu dary jesieni

Korzystaj z bogactwa jesieni. To teraz wiele warzyw i owoców smakuje najlepiej. I można kupić je w korzystnych cenach. Ugotuj zupę dyniową, zrób zapiekankę z bakłażana. Przynieś do domu kasztany, żołędzie i kolorowe liście. Zrób z nich jesienne dekoracje, które przywiodą na myśl wspomnienia z dzieciństwa. Taka sentymentalna podróż może bardzo pozytywnie wpłynąć na twój nastrój. 

Korzystaj z długich wieczorów

Krótkie dni i długie wieczory – a kto powiedział, że to źle? Czytaj książki, oglądaj filmy, odpoczywaj. Słońce wstaje późno? Możesz więc albo poczekać aż dzień zacznie się na dobre i dłużej zostać w łóżku, albo wstać przed nim, żeby podziwiać jak świat budzi się do życia. I nie musisz w tym celu wstawać o 4:30, ale chwilę przed 7:00. 

Zacznij myśleć o świętach

Jest dopiero październik, ale to dobra pora, żeby zacząć pisać „list do Mikołaja”. Już teraz możesz zacząć zastanawiać się co chciałabyś dostać pod choinkę oraz czym obdarować bliskich. Przedświąteczne szaleństwo jeszcze się nie zaczęło, prezenty można więc kupić w korzystnych cenach. Jeśli chcesz podarować rodzinie czy znajomym naprawdę trafione prezenty, musisz wcześniej zastanowić się co kupić, jeśli zaczniesz to robić teraz, zostanie Ci jeszcze trochę czasu na to, żeby porównać oferty i wybrać najlepszą. Wbrew pozorom do świąt nie zostało wcale tak dużo czasu, to już przecież tylko 11 tygodni.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!