Higiena ciała osób starszych

Proces starzenia się organizmu to naturalna kolej rzeczy w życiu każdego człowieka. Na pozór łatwe codzienne czynności nie są takie proste dla osób w podeszłym wieku. Dlatego tak ważna jest pomoc opiekunki. Higiena osobista polega na zadbaniu o sferę psychiczną jak i fizyczną. Komfort fizyczny przekłada się na komfort psychiczny: odświeżony i zadbany podopieczny ma lepsze samopoczucie. Dlatego codzienna pielęgnacja powinna być nieodłącznym elementem dnia.

 

Kąpiele to dla wielu seniorów czynność, w której szczególnie potrzebują pomocy opiekuna.

Czynności, które ułatwiają zadbanie o podopiecznego w trakcie kąpieli:

 • Wannę lub brodzik wyłożyć antypoślizgową matą dla bezpieczeństwa;
 • Pamiętać by nie zostawiać seniora samego w łazience;
 • Na kąpiel należy poświęcić odpowiednio dużo czasu, być cierpliwym i wyrozumiałym, spokojnie mówić podopiecznemu jakie czynności będzie się wykonywało;
 •            – kończyny górne: od dłoni w kierunku pachy,

             – kończyny dolne: od stóp w kierunku pachwin

             – pośladki

  Należy odpowiednio osuszyć skórę między palcami, pod piersiami, w pachwinach i okolicach narządów rodnych;

 • Po kąpieli należy dokładnie osuszyć skórę ciała podopiecznego, założyć mu szlafrok, zaprowadzić do pokoju a tam zająć się pielęgnacją ciała. Nabalsamować skórę a następnie ubrać.  Nawilżenie skóry jest bardzo istotne w podeszłym wieku, gdyż traci ona zdolność przyswajania odpowiedniej ilości wody. Oprócz tych czynności nie można również zapomnieć o wyszczotkowaniu włosów oraz umyciu zębów.

  W podstawowym wyposażeniu akcesoriów higienicznych seniora powinny się znaleźć: pieluchy, specjalne podpaski lub podkłady. Używanie ich poprawi komfort życia seniorów.

   

Szybki kontakt!
+
Wyślij!