Długie jesienne wieczory, jak spędzić je z seniorem?

Jesień to czas, kiedy dni są coraz krótsze, zaś wieczory dłuższe. Jesień często cieszy oko, ale zwykle tylko wtedy, kiedy jest typową słoneczną jesienią, jednak trudniej jest się nam odnaleźć w sytuacji, gdy za oknem panuje szaruga, padają deszcze i wieje silny wiatr – brakuje nam wtedy energii, jednak można znaleźć i pozytywy tego okresu, nadrabiając wraz z seniorem zaległości w aktywnościach, które zaniedbaliśmy, spędzając czas na dworze, gdy na dworze panowały jeszcze wysokie temperatury.

Mamy na to sposoby

Po pierwsze, jeśli senior nie jest osobą leżącą możecie po prostu chodzić na wycieczki. Może być to muzeum, zwiedzanie jakiegoś miejsca, na które dotychczas brakowało czasu. Może w okolicy jest jakaś sympatyczna knajpa, w której można napić się dobrej herbaty? A może gdzieś w pobliżu grają koncerty?

Warto również pójść do teatru, który większość ludzi po prostu lubi.

Kolejnym rozwiązaniem jest zorientowanie się czy w okolicy nie mieszka inna starsza osoba, która chętnie przyszłaby na herbatę czy pograła w karty? Senior, jak każdy człowiek potrzebuje towarzystwa.

Klub Seniora

A może w Waszym rejonie jest klub Seniora, biblioteka lub inne tego typu miejsce? Często w takich instytucjach organizowane są zajęcia dla osób starszych. Wystarczy porozmawiać z naszym seniorem co lubi robić i zapisać go na konkretne zajęcia, typu haftowanie, wyszywanie czy robienie na drutach czy śpiew.

Często też kluby organizują warsztaty tematyczne, wieczorki towarzyskie, czy po prostu wspólne upieczenie ciasta i wypicie herbaty. Podczas takich spotkań osoby starsze często przeżywają tzw. drugą młodość. Dodatkowo możemy również uprawiać niewielką gimnastykę, jak wiadomo ruch to zdrowie! Nie zapominajmy, że dla osób starszych również jest bardzo wskazany.

Brak mobilności 

Z trudniejszą sytuacją spotykamy się, kiedy chory jest unieruchomiony. O ile siedzącą osobę możemy zabrać w konkretne miejsce na wózku inwalidzkim o tyle trudniej jest z osobami głównie leżącymi, które nie są w stanie spędzać dłuższej aktywności siedząc. Tutaj pozostaje nam rozrywka w domu.

Na szczęście w dzisiejszej dobie mamy wiele możliwości. Możemy nadrabiać zaległości książkowe. Fajna książka, ciepła herbata i koc będą nam umilać wieczór. Jeśli chory nie jest w stanie sam czytać możemy robić to my lub wykupić mu książkę w formie audiobooka.

Kolejnym pomysłem są gry planszowe, które są popularne zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i osób starszych. Dodatkowo zmuszają do myślenia i ćwiczą mózg, co pozwala na rozwój intelektualny seniora. Podobnie rozwój mózgu możemy ćwiczyć rozwiązując wspólnie krzyżówki czy łamigłówki a nawet grając w kalambury.

Wspólne oglądanie

Kolejnym krokiem do skrócenia długich wieczorów może być nadrobienie zaległości filmowych i serialowych. Duża część seniorów uwielbia seriale. Możemy również przejrzeć garderobę seniora, może znajdują się z niej rzeczy, których nie ma ochoty zakładać lub po prostu zakładanie ich sprawia mu trudność. Fajnym rozwiązaniem będzie zorganizowanie dla seniora spotkania rodzinnego. Czas spędzony z najbliższymi to czas radości, rozmowy i miłości, od których zawsze poprawia się nastrój. I taki senior ma co wspominać.

Wchodząc na temat wspomnień, większość z nas lubi do nich wracać więc może warto zaproponować wspólne oglądanie starych zdjęć i rozmowę o tym, co się w życiu wydarzyło? Na twarzy seniora na pewno pojawi się uśmiech.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!