Czego nie wolno robić opiekunce?

Opiekunka, która zajmuje się seniorem, ma szeroki zakres obowiązków. Dba o zdrowie podopiecznego, wykonuje przy nim czynności higieniczne, zajmuje się podawaniem mu posiłków, dba o jego dobrostan psychiczny, zajmuje się gospodarstwem domowym. Wydawać by się mogło, że robi wszystko. Są jednak rzeczy, których opiekunka robić nie może. Co to takiego?

Procedury medyczne

Opiekunka bez wykształcenia medycznego nie może wykonywać zadań przeznaczonych dla lekarza czy pielęgniarki. Nie może np. zmieniać dawkowania leków przepisanych przez lekarza, dotyczy to wszystkich leków, także tych przeciwbólowych. Nawet jeśli wiesz, że leki, które przyjmuje podopieczny pomagają i masz pewność, że zwiększona dawka pomogłaby bardziej, nie możesz samodzielnie podjąć takiej decyzji.

Opiekunka nie może podawać kroplówek i podłączać cewników. To zadanie dla Pflegedienst. Jeśli podopieczny tego potrzebuje, ktoś z opieki medycznej będzie przychodził wykonywać te zadania.

Opiekunka nie może wykonywać zastrzyków, wyjątkiem są tu zastrzyki z insuliny i zastrzyki przeciwzakrzepowe, które opiekunka może podawać jeśli zostanie wcześniej odpowiednio przeszkolona.

Opiekunka nie jest też rehabilitantem i nikt nie może od niej wymagać, by ćwiczyła chorego.

Opiekunka nie może wykonywać żadnych procedur medycznych, gdyż wykonywanie ich przez osobę bez odpowiednich kwalifikacji mogłoby zaszkodzić choremu.

Zarządzanie finansami i czynności prawne

Opiekunka nie może ponosić odpowiedzialności za stan finansów podopiecznego, także nikt nie może zobowiązać jej, żeby zarządzała finansami seniora. Nie można wymagać od opiekunki, żeby zarządzała domowym budżetem czy dbała o to, aby rachunki były zapłacone.

Opiekunka może dostać pieniądze na drobne wydatki i zarządzać niewielkimi kwotami np. robiąc zakupy.

Obowiązkiem opiekunki nie jest także załatwianie spraw urzędowych.

Inne zadania wychodzące poza zakres obowiązków

Opiekunka nie może i nie powinna wykonywać żadnych obowiązków wychodzących poza te, które ma zapisane w umowie i które służą sprawowaniu opieki nad seniorem. Jeśli więc ktoś wymaga od Ciebie wykonywania zadań dodatkowych, np. sprzątania piwnicy, wykonywania napraw w domu czy pielęgnowania zieleni w ogrodzie, kategorycznie odmów. Twoim zadaniem jest opieka nad seniorem, a nie przywracanie jego domu do czasów świetności.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!